Jak usunąć roztocza z pokoju małego alergika?

To, jakie kroki należy podjąć, zależy od rodzaju alergii, z jaką mamy do czynienia. U twojego dziecka zdiagnozowano alergię na roztocza? Powinieneś zastanowić się, czy nie zrezygnować z dywanu. Choć wykładzina stanowi rezerwuar pajęczaków, można w znacznym stopniu ograniczyć ilość roztoczy. Jak tego dokonać? Podejmując decyzję o pozostawieniu dywanu, musisz liczyć się z zakupem odkurzacza z filtrem powietrza. Raz na 2 miesiące warto zlecić czyszczenie wykładziny specjalistom. W miastach działa coraz więcej firm oferujących czyszczenie dywanów i pomieszczeń, które uwzględniają potrzeby alergika. Pracownicy tego typu przedsiębiorstw są mobilni i dojeżdżają do klientów zamieszkałych z dala od siedziby firmy.

 

Pomaluj pokój farbą wodną

Każdy pokój, w tym pomieszczenie, które zajmuje mały alergik, potrzebuje czasem odświeżenia. Wybierając farby, warto pamiętać, iż wodne uczulają rzadziej niż tradycyjne emulsje. Na czas remontu warto poprosić dziadków lub wujostwo o opiekę nad pociechą. Dziecko nie powinno przebywać w mieszkaniu, w którym trwa malowanie. Dotyczy to również sytuacji, w których korzystamy z hipoalergicznych farb. Podczas remontu odsuwamy meble, za którymi znajduje się kurz i alergizujące roztocza. W miarę możliwości należy unikać kontaktu dziecka z powietrzem, w którym unoszą się pajęczaki.

 

Jak usunąć roztocza z pokoju małego alergika? Regularnie myj panele

Zdecydowałeś się na montaż paneli w pokoju małego alergika? Pamiętaj o regularnym czyszczeniu podłogi. 2-3 razy w tygodniu należy przecierać ją przy użyciu mokrej  ścierki. Nie używaj mopa, ponieważ stanowi on siedlisku bakterii i roztoczy. Szmatkę, z której korzystasz, powinieneś wyprać w wysokiej temperaturze po każdym użyciu.

Jak usunąć roztocza z pokoju małego alergika?

 

Rozważnie wybieraj elementy dekoracyjne

Bukiety suszonych kwiatów, abażury czy wiklinowe kosze wyglądają wprawdzie efektownie, ale stwarzają dogodne warunki dla rozwoju roztoczy. Ich czyszczenie przysparza sporo problemów. Jak odkurzyć bukiet róż czy dotrzeć do wszystkich zakamarków kosza uplecionego z wikliny? Wybierając elementy dekoracyjne, zwróć uwagę, czy możesz przetrzeć je mokrą szmatką.

 

Sprzęt elektroniczny trzymaj w oszklonej szafce

Zarówno książki, jak i odtwarzacze DVD przyciągają kurz jak magnes. Nie namawiamy cię jednak do tego, żebyś usunął z pokoju małego alergika lektury i sprzęt elektroniczny. Aby zredukować ilość roztoczy do minimum, odtwarzacz DVD czy konsolę należy przechowywać w zamykanej szafce. W przypadku książek sprawdzi się oszklona biblioteczka.

Dla dziecka, które boryka się z uczuleniem, kluczową rolę odgrywa eliminacja alergenów. Choć w przypadku roztoczy nie jest to zadanie łatwe do wykonania, nie należy się poddawać. Systematyczne sprzątanie i zastąpienie dekoracji, na których osadza się kurz, ozdobami, które można przetrzeć wilgotną szmatką, często wyraźnie poprawiają jakość życia małego alergika.

 

Marlena