CHOROBY ALERGICZNE

Jak złagodzić objawy alergii towarzyszące przewlekłemu zapaleniu spojówek?

zapalenie-spojowek

Alergiczne zapalenie spojówek to uczulenie na różne alergeny, które jest najczęstszą chorobą alergiczną oczu. Jak złagodzić objawy  alergii?

Oczy są bardzo wrażliwe na wszelkie czynniki. Łatwo je podrażnić. Mimo naturalnej ochrony w postaci łez, także oczy są narażone na wszelkie alergeny takie jak pyłki roślin, roztocza kurzu czy sierść zwierząt domowych. Zapalenie spojówek może przebiegać bardzo łagodnie i krótko. Czasem jednak objawy alergii  bywają dokuczliwe. Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie uciążliwych dolegliwości.

Sól fizjologiczna

Roztwór soli fizjologicznej nadaje się nie tylko do przemywania ran ale również wrażliwych oczu. Gdy zapaleniu towarzyszy także uciążliwy katar, roztwór soli także pomoże złagodzić jego objawy.

Chłodne okłady

Ból, swędzenie i pieczenie to niektóre objawy alergii, które towarzyszą alergicznemu zapaleniu spojówek. Na uciążliwy ból spojówek pomogą chłodne okłady. Schłodzony ręcznik czy żelowa opaska chłodząca na oczy przyniesie tymczasową ulgę.

Sztuczne łzy złagodzą objawy alergii towarzyszące przewlekłemu zapaleniu spojówek

Dostępne w aptekach sztuczne łzy złagodzą uporczywe pieczenie i swędzenie.  Podczas nakraplania należy zachować ostrożność i pamiętać o stosowaniu osobnych aplikatorów do każdego oka.

Łagodne kosmetyki

Kosmetyki, których używamy do demakijażu i codziennej pielęgnacji twarzy mogą pogarszać stan chorobowy naszych oczu. W przypadku przewlekłego, alergicznego zapalenia spojówek warto wybrać delikatne specyfiki, najlepiej  hipoalergiczne. Pamiętajmy również o tak istotnej kwestii jak dokładne spłukiwanie produktów kosmetycznych.

Soczewki i okulary przeciwsłoneczneoko

Soczewki także mogą podrażniać nasze chore oczy. Na czas leczenia zrezygnujmy zatem ze szkieł kontaktowych, aby ulżyć spojówkom. Okulary przeciwsłoneczne zaś ochronią oczy przed wszelkimi pyłkami krążącymi w powietrzu oraz szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Powyższe sposoby mogą jedynie złagodzić objawy przewlekłego zapalenia spojówek. W celu wyleczenia tej choroby należy zgłosić się do lekarza specjalisty. Leczenie na własną rękę w przypadku oczu absolutnie nie jest wskazane. Pamiętajmy, że wzrok jest czymś bardzo ważnym i w szczególny sposób dbajmy o swoje oczy.