choroba-pluc

Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi ok. 2 milionów Polaków. Objawy tej choroby są często mylone z innymi dolegliwościami. Jak właściwie je rozpoznać?

Choroba płuc

Obturacyjna choroba płuc wiąże się  ze zwężeniem naczyń krwionośnych bądź oskrzeli. Zwężone drogi oddechowe utrudniają prawidłowe oddychanie. Obturacje oskrzeli, duszności oraz ucisk w okolicach klatki piersiowej to tylko niektóre z objawów tej przewlekłej choroby.

Jak rozpoznać przewlekłą obturacyjną chorobę płuc? Niepokojące objawy

Choroba płuc rozwija się przez lata, często nie dając żadnych objawów. Drobne trudności związane z oddychaniem są zazwyczaj bagatelizowane. Uciążliwy kaszel i nasilające się duszności oraz świszczenie podczas oddechu to sygnały, że nasze płuca nie są w najlepszej kondycji. Odpowiednie badania potwierdzą diagnozę i pozwolą na leczenie postępującej choroby. Wydajność płuc wraz z wiekiem maleje. Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie, w celu uniknięcia przykrych skutków choroby.

Szkodliwy wpływ paleniapalenie

Palenie tytoniu powoduje wiele chorób związanych z płucami. To także jedna z podstawowych przyczyn obturacyjnej choroby płuc. Substancje zawarte w papierosach niszcząc rzęski, odpowiedzialne za oczyszczanie płuc. Przewlekłe zapalenie na samym początku sygnalizuje kaszel. Pęcherzyki płucne również ulegają zniszczeniu, co powoduje niedotlenienie.

Cenne porady

Osoby cierpiące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc powinny absolutnie rzucić palenie papierosów oraz unikać przebywania wśród dymu tytoniowego. Zanieczyszczone powietrze także nie sprzyja naszym płucom. Szczepienia przeciw grypie pozwolą uniknąć infekcji, które mogłyby jeszcze bardziej pogorszyć stan zdrowia. Ćwiczenia oddechowe oraz ruch na świeżym powietrzu usprawnią nasze płuca. Na spacery wybierajmy jednak miejsca, gdzie nie ma szkodliwych spalin. Zdrowe odżywianie to podstawa przy każdej chorobie. Właściwa dieta pozytywnie wpłynie na organizm.
Gdy już potwierdzimy diagnozę istotne jest regularne przyjmowanie leków. Pomocna może okazać się również tlenoterapia, polegająca na podawaniu tlenu, przynoszącego ulgę w chorobie.