Dziś wiele mówi się o prawidłowym odżywianiu, dbaniu o siebie i zdrowym trybie życia. W codziennym pędzie nie zawsze mamy jednak czas, aby przygotować dla siebie odpowiednio zbalansowany posiłek czy każdego dnia znaleźć wystarczająco dużo czasu na odpoczynek. Czy w takim razie warto sięgać po suplementy?

Witaminy i minerały – czym właściwie są?

Witaminy i minerały stanowią grupę składników odżywczych, bez których nasz organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Ważna jest jednak ich odpowiednia proporcja, ponieważ nie tylko ich niedobór jest szkodliwy, ale również nadmiar. Istnieje więc ryzyko, że stan naszego zdrowia zostanie zaburzony z powodu ich nieoptymalnej ilości w naszym organizmie.

Należy podkreślić, że nasz organizm nie jest w stanie samemu wytworzyć witamin czy związków mineralnych. Z tego powodu sami musimy mu ich dostarczyć. Najlepiej zrobić to poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Warto bliżej przyjrzeć się temu, jakie witaminy zawarte są w pożywieniu, które spożywamy. Być może dojdziemy również do wniosku, czego brakuje w naszej codziennej diecie. Oprócz diety dużą wartość stanowi także… słońce, ponieważ pod wpływem jego promieni nasza skóra wytwarza witaminę D3.

W jakich sytuacjach stosować suplementy?

Jak już wspomnieliśmy, najlepszym rozwiązaniem dla kondycji naszego organizmu będzie dobra, zbilansowana dieta, a do tego odpowiednie ilości snu. Wiemy jednak, że różnie w życiu bywa i czasami nie jesteśmy w stanie zadbać o siebie w odpowiedni sposób. W takiej sytuacji warto rozważyć suplementację, choć wcześniej najlepiej byłoby skonsultować się ze specjalistą, który oceni, jakich składników najbardziej potrzebuje nasz organizm. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego, który w razie takiej potrzeby skieruje nas na badania diagnostyczne.

Gdy uznamy, że faktycznie potrzebne są nam suplementy, kupmy je z zaufanego źródła, na przykład MyBionic. W ten sposób będziemy mieli pewność, że trafiają do nas sprawdzone produkty.

Kto może najbardziej potrzebować suplementacji?

Suplementy mogą pomóc osobom aktywnym fizycznie. Czasami odżywiamy się prawidłowo, jednak ze względu na nasz tryb życia nasz organizm potrzebuje większej ilości witamin. W takiej sytuacji warto jest się wspomóc witaminami w postaci kapsułek czy tabletek.

Kobietom w ciąży często zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego. Z kolei po porodzie jest to witamina D3 oraz jod. Swoją drogą, zdaniem ekspertów, aż 90% Polaków ma niedobór witaminy D3 – jest to jedyna witamina, którą zaleca się spożywać dla ogółu społeczeństwa.

Z kolei wegetarianie powinni pomyśleć nad suplementowaniem witaminy B12, żelaza, cynku, wapnia oraz jodu. Ich dieta jest bardzo restrykcyjna, z tego powodu takie osoby powinny regularnie konsultować się ze specjalistą, aby ocenić, czy ich organizm otrzymuje optymalne ilości witamin.

Jak widać suplementy bywają naprawdę przydatne. Mimo wszystko nie powinny nam one zastępować zdrowej diety, a być jej uzupełnieniem. W ten sposób nasz organizm będzie mógł prawidłowo funkcjonować.