Wycieczki zagraniczne w dobie pandemii
Cosmic Timetraveler z Unsplash

Pandemia zmieniła nasze życie nie do poznania. Z dnia na dzień pojawiły się obostrzenia, których nikt się nie spodziewał. Zostaliśmy zamknięci w domach, odwołano wszystkie wydarzenia kulturalne. Choć dziś dysponujemy skutecznymi szczepionkami i sytuacja uległa znaczącej poprawie, wciąż nie wróciliśmy do pełnej normalności. Jak wyglądają wycieczki zagraniczne w dobie pandemii? Na co warto zwrócić uwagę, planując podróż?

Spis treści:

  1. Wycieczki zagraniczne dziś cieszą się mniejszym zainteresowaniem
  2. Podróżowanie w pandemii przynosi przykre niespodzianki
  3. Odwołane loty z powodu zmian obostrzeń
  4. Długie podróże z maseczką na twarzy
  5. Wycieczki zagraniczne, czyli niepewna inwestycja
  6. Ubezpieczenie podróżne i jego zapisy
  7. Niebezpieczne podróże na wschód
  8. Maseczki na plaży

Wycieczki zagraniczne dziś cieszą się mniejszym zainteresowaniem

Wycieczki zagraniczne przed pandemią cieszyły się ogromną popularnością. Lubiliśmy odwiedzać odległe zakątki świata i poznawać inne kultury. Niektórzy wyjeżdżali za granicę nawet dwa razy w roku. Jeden urlop wypadał w środku lata, drugi natomiast zimą, gdy polska aura nie należała do zbyt sprzyjających. Obecnie obserwuje się spadek zainteresowania podróżowaniem. Spadek dochodów biur podróży jest znaczny, ponieważ wyjeżdżamy za granicę aż o 30% mniej niż w 2019  roku.

Podróżowanie w pandemii przynosi  przykre niespodzianki

Decydując się na podróżowanie w pandemii, musimy liczyć się z wieloma niedogodnościami. Po dotarciu na miejsce może się okazać, że nie mamy dostępu do wszystkich atrakcji turystycznych, ponieważ część dotknęły obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się niebezpiecznego wirusa. Na dodatek wiele krajów turystycznych zmieniło się nie do poznania. Tam, gdzie przez lata główny dochód stanowiła turystyka, opustoszało wiele miejsc, w tym hoteli czy sklepików. Ludzie z dnia na dzień stracili pracę i źródło dochodu. Turystyka jeszcze długo będzie podnosiła się z zapaści.

Odwołane loty z powodu zmian obostrzeń

Dziś odwoływane loty są na porządku dziennym. W związku z tym wybierając wycieczki zagraniczne, należy się liczyć, że możemy mieć problem, aby dotrzeć do celu, ale też wrócić z niego do kraju. Niektórzy decydują się na podróż własnym samochodem. O ile poruszamy się po obrębie Europy, to nie nastręcza to większych trudności. Własny samochód to pewny środek transportu.

Długie podróże z maseczką na twarzy

Dziś długie podróże są szczególnie męczące. Trzeba bowiem spędzić kilkanaście godzin w samolocie  z prawidłowo założoną maseczką. Bywa to uciążliwe, dlatego wiele osób wybiera bliższe destynacje lub podróżuje własnym samochodem.

Wycieczki zagraniczne, czyli niepewna inwestycja

Wycieczki zagraniczne w dobie pandemii to bardzo niepewna inwestycja środków finansowych. Nigdy bowiem nie wiemy, czy dojdą do skutku. Poszczególne kraje nieustannie znoszą obostrzenia, po to, aby za chwilę nałożyć nowe. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, towarzyszy jej ogromna niepewność. Z tego powodu wiele osób odkłada swoje plany związane z podróżowaniem na bliżej nieokreśloną przyszłość. Wszyscy mamy nadzieję, że niebezpieczny wirus zostanie w końcu pokonany, a my wrócimy do normalności.

Ubezpieczenie podróżne i jego zapisy

Podróżowanie w dobie pandemii to spore ryzyko, dlatego wiele z nas wykupuje ubezpieczenie podróżne. Niewątpliwie jest to rozwiązanie godne uwagi. Trzeba jednak zawsze zapoznać się, jakie zdarzenia obejmuje polisa, aby na miejscu w przypadku zachorowania czy kwarantanny nie spotkały nas przykre niespodzianki.

Niebezpieczne podróże na wschód

Dziś wycieczki zagraniczne napotykają na jeszcze jedną trudność. W niektóre zakątki świata lepiej nie latać ze względu na trwający konflikt zbrojny na Ukrainie. Już przed jego wybuchem polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradzało swoim obywatelom podróż na wschód, w tym do Gruzji. Sytuacja w tamtych terenach jest bowiem bardzo niespokojna i niepewna.

Maseczki na plaży

Nawet jeśli wybierzemy słoneczną Hiszpanię, spełnimy wszystkie wymogi związane z pandemicznym podróżowaniem, to może się okazać, że na miejscu musimy założyć maseczkę, aby wykąpać się w morzu. Obostrzenia w Hiszpanii, podobnie zresztą jak w każdym innym kraju nieustannie się zmieniają. Warto to mieć na uwadze, planując swój urlop.