Życie z alergią

Co zwiększa ryzyko raka?

Co zwiększa ryzyko raka

Rak to choroba, która każdego roku zbiera śmiertelne żniwa. Choć medycyna prężnie się rozwija i nieustannie dowiadujemy się nowych rzeczy nt. nowotworów, to szacuje się, że już za kilkadziesiąt lat co druga osoba będzie borykała się z rakiem. Co zwiększa ryzyko raka?

Opalanie się

Osoby, które za dużo przesiadują na pełnym słońcu i zapominają o nałożeniu kremu z wysokim filtrem, narażają się na rozwój czerniaka. Ponadto opalanie skraca telomery, czyli końcówki chromosomów zabezpieczające materiał genetyczny.

Palenie papierosów

Podczas palenia papierosów powstaje wiele toksycznych substancji, które wnikają do naszego organizmu poprzez skórę i górne drogi oddechowe. Palacze oraz bierni palacze, czyli osoby narażone na wdychanie dymu papierosowego, zdecydowanie częściej borykają się z nowotworem płuc.

Nadużywanie alkoholu

Na alkohol powinny uważać szczególnie panie, ponieważ zwiększa on ryzyko wystąpienia raka piersi. U wszystkich, niezależnie od płci, alkohol wpływa negatywnie na wątrobę, którą zmusza do nieustannej pracy, trzustkę oraz skórę. Ta ostatnia ulega przesuszeniu, przez co znacznie szybciej pojawiają się na niej zmarszczki.

Cukier

Cukry proste to doskonała pożywka dla komórek nowotworowych, które się nim żywią. Spróbuj zatem ograniczyć jego spożycie. Unikaj słodyczy, fast foodów etc. Postaw na zdrową dietę składającą się z owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, olejów roślinnych i nabiału.

Nadużywanie kosmetyków

Kosmetyki zawierają wiele szkodliwych substancji. Owszem, gdybyśmy stosowały tylko jeden krem do twarzy, ich ilość by nam nie zaszkodziła, ale my stosujemy cały arsenał specyfików. Krem pod oczy, serum do twarzy, tonik, mleczko do demakijażu, żel do mycia twarzy, krem na dzień, krem na noc, balsam do ciała, krem do stóp, krem do rąk, balsam do biustu, puder, podkład, korektor, róż, bronzer, rozświetlacz, cienie, bazę pod cienie, tusz do rzęs, pomadę do brwi, pomadkę… Jeśli kosmetyki nie są naturalne, to szkodliwe substancje mogą gromadzić się w naszym organizmie, a po przekroczeniu krytycznej wartości prowadzić w nim do spustoszenia.

Dieta śmietnikowa

Fast foody, zupki chińskie, chleb tostowy – wszystko to zawiera sztuczne substancje, w tym konserwanty, sztuczne barwniki, wzmacniacze smaku, tłuszcze trans, które mogą prowadzić do raka jelita grubego.  Pamiętaj, że jesteś tym, co jesz, więc jedz zdrowo.

Praca z niebezpiecznymi substancjami

Osoby pracujące w laboratorium chemicznym, przy farbach, lakierach etc.  są bardziej narażone na wystąpienie raka od osób wykonujących bezpieczną pracę biurową. Pamiętaj, że pracodawca ma obowiązek zapewnić ci bezpieczeństwo poprzez zakup specjalistycznych masek, rękawic etc. Nigdy nie zapominaj o ich zakładaniu.

Zanieczyszczenia środowiska

Musimy walczyć z zanieczyszczeniem środowiska, bo szkodliwe substancje są dziś wszędzie. W mięsie, jajach, mleku, plonach rolnych, wodach gruntowych i wdychanym powietrzu. Kupujmy odpowiedzialnie, segregujmy odpady, ograniczajmy emisję CO2, gazu odpowiedzialnego za efekt cieplarniany.

Plastikowe opakowania

Niestety, bardzo często uwalniają się z nich substancje podobne do żeńskich estrogenów, które mogą zaburzać pracę gospodarki hormonalnej i prowadzić do zmian nowotworowych. Plastik jest wszechobecny, a najbardziej niebezpieczny, gdy przechowujemy w nim kwaśne i zasadowe produkty. Nigdy nie kupuj kapusty kiszonej w worku.