MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Co wspólnego ma alergia na pyłki z uczuleniem na owoce?


alergie-krzyzowe

Owoce i warzywa mogą mieć podobnie zbudowane alergeny jak pyłki roślin. Różne alergeny powodują takie same objawy.

Alergia krzyżowa

Uczulenie na alergeny z dwóch grup nazywamy alergią krzyżową. Osoby uczulone mogą mieć zarówno alergię pokarmową jak i wziewną. Alergenami są wówczas substancje pochodzenia zwierzęcego albo botanicznego. Połączenie takiej alergii jest dość powszechne. Organizm wytwarza przeciwciała, które mogą atakować inne substancje, posiadające wspólne źródło.

Ads code goes here

Alergia na pyłki a uczulenie na owoce

Objawy alergii krzyżowej wiążą się dolegliwościami skórnymi, układu pokarmowego oraz oddechowego. Pojawiają się one do 30 minut od kontaktu dotykowego z substancją lub jej spożycia. Niektóre z nich mogą być bardzo uciążliwe. Do objawów skórnych zalicza się atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i rumień. Alergia krzyżowa może również wywoływać bóle brzucha, wymioty, zaparcia, biegunki czy nudności. Kaszel, obrzęk krtani czy katar to typowe objawy związane z układem oddechowym.

Grupy alergenów

Przypadków podobnych alergenów jest wiele. Najczęstszym z nich jest alergen jabłka i pyłku brzozy. Alergia na pyłki drzew wiąże się z alergią na śliwki, wiśnie, gruszki a nawet marchewkę i seler. Po ugotowaniu czy też upieczeniu tracą one właściwości uczulające, oprócz selera. Nietypowymi połączeniami uczulającymi są także banany i lateks, mleko i wołowina oraz roztocza kurzu i skorupiaki. Również białko jaja kurzego i jaja gęsie, jad pszczoły i szerszenia oraz pszenica i żyto.

Diagnostyka i leczeniealergie-krzyzowe

Alergie krzyżowe rozpoznaje się za pomocą testów skórnych i immunologicznych. Przypuszczalną diagnozę potwierdza się także po wykonaniu specjalnych badań, takich jak badanie krwi tzw. IgE, doustnych prób prowokacyjnych czy immunoelektroforezą krzyżową. W leczeniu tego typu alergii stosuje się leki antyalergiczne – systematycznie bądź doraźnie. Pomocna może okazać się również immunoterapia, polegająca na stopniowym podawaniu substancji uczulających. W przypadku alergii pokarmowej należy zrezygnować z wywołujących alergie produktów. W wypadku silnych objawów związanych z pyłkami roślin warto pomyśleć o odczulaniu. Koszty leczenia zależne są od naszych dolegliwości. Szczepionki odczulające są częściowo refundowane.

Chorych na alergie krzyżowe wciąż przybywa. Wiąże się to ze stylem życia i środowiskiem, które nas otacza. Zanieczyszczenia powietrza, sztuczne i chemiczne składniki wpływają niekorzystnie na nasz organizm, który może różnie reagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij