alergie-krzyzowe

Owoce i warzywa mogą mieć podobnie zbudowane alergeny jak pyłki roślin. Różne alergeny powodują takie same objawy.

Alergia krzyżowa

Uczulenie na alergeny z dwóch grup nazywamy alergią krzyżową. Osoby uczulone mogą mieć zarówno alergię pokarmową jak i wziewną. Alergenami są wówczas substancje pochodzenia zwierzęcego albo botanicznego. Połączenie takiej alergii jest dość powszechne. Organizm wytwarza przeciwciała, które mogą atakować inne substancje, posiadające wspólne źródło.

Alergia na pyłki a uczulenie na owoce

Objawy alergii krzyżowej wiążą się dolegliwościami skórnymi, układu pokarmowego oraz oddechowego. Pojawiają się one do 30 minut od kontaktu dotykowego z substancją lub jej spożycia. Niektóre z nich mogą być bardzo uciążliwe. Do objawów skórnych zalicza się atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i rumień. Alergia krzyżowa może również wywoływać bóle brzucha, wymioty, zaparcia, biegunki czy nudności. Kaszel, obrzęk krtani czy katar to typowe objawy związane z układem oddechowym.

Grupy alergenów

Przypadków podobnych alergenów jest wiele. Najczęstszym z nich jest alergen jabłka i pyłku brzozy. Alergia na pyłki drzew wiąże się z alergią na śliwki, wiśnie, gruszki a nawet marchewkę i seler. Po ugotowaniu czy też upieczeniu tracą one właściwości uczulające, oprócz selera. Nietypowymi połączeniami uczulającymi są także banany i lateks, mleko i wołowina oraz roztocza kurzu i skorupiaki. Również białko jaja kurzego i jaja gęsie, jad pszczoły i szerszenia oraz pszenica i żyto.

Diagnostyka i leczeniealergie-krzyzowe

Alergie krzyżowe rozpoznaje się za pomocą testów skórnych i immunologicznych. Przypuszczalną diagnozę potwierdza się także po wykonaniu specjalnych badań, takich jak badanie krwi tzw. IgE, doustnych prób prowokacyjnych czy immunoelektroforezą krzyżową. W leczeniu tego typu alergii stosuje się leki antyalergiczne – systematycznie bądź doraźnie. Pomocna może okazać się również immunoterapia, polegająca na stopniowym podawaniu substancji uczulających. W przypadku alergii pokarmowej należy zrezygnować z wywołujących alergie produktów. W wypadku silnych objawów związanych z pyłkami roślin warto pomyśleć o odczulaniu. Koszty leczenia zależne są od naszych dolegliwości. Szczepionki odczulające są częściowo refundowane.

Chorych na alergie krzyżowe wciąż przybywa. Wiąże się to ze stylem życia i środowiskiem, które nas otacza. Zanieczyszczenia powietrza, sztuczne i chemiczne składniki wpływają niekorzystnie na nasz organizm, który może różnie reagować.