Pleśń

W piwnicy zazwyczaj przechowujemy przetwory, rzeczy zbędne, które nie mają już swojego miejsca w domu. Dajemy także schronienie nieproszonym gościom.

Co w piwnicy może straszyć?

Zaniedbane piwnice mogą mieścić w sobie roztocza, zarodniki pleśni lub pleśnie w zaawansowanym rozwoju. Skoro te wszystkie alergeny znajdują się w piwnicy to liczymy na to, że pewnie nie przedostaną się do mieszkania – i tu można się zaskoczyć.

Alergeny te z łatwością migrują w górę, przez klatkę schodową, przewody grzewcze, nie wspominając już o odzieży czy podeszwach.

Nie taka piwnica straszna

Aby nie doprowadzić do rozwoju pleśni i nagromadzenia się alergenów należy przestrzegać parku prostych zasad. A mianowicie:

  • dbaj o czystość piwnicy i nie pozwól na zawilgocenie pomieszczenia. Postaraj się o dobrą wentylację, wówczas problem wilgoci zniknie, a zarodniki pleśni nie będą mieć dobrych warunków, aby się rozwijać
  • jeśli w piwnicy zalegają niepotrzebne rzeczy, pozbądź się ich. Stworzysz nową przestrzeń oraz zlikwidujesz powierzchnię, którą trzeba regularnie odkurzać.
  • zważając na zdrowie z nieproszonymi lokatorami piwnicy najlepiej rozprawić się jak najszybciej, a odwiedziny spiżarki pełnej przetworów będą przyjemniejsze.