Co najczęściej nas uczula? - lista najpopularniejszych alergenów

W jakich produktach występuje gluten?

W ostatnich czasach dużo miejsca w programach telewizyjnych i artykułach poświęca się glutenowi, czyli grupie białek występujących w zbożach takich jak pszenica, żyto i jęczmień.  Osoby, które zmagają się z alergią na gluten, muszą przejść na dietę eliminacyjną. W tym celu powinny wnikliwie analizować etykiety produktów spożywczych, ponieważ gluten można znaleźć nie tylko w pieczywie, makaronach czy kaszach, ale też w batonikach, sosach, lodach, keczupie czy majonezie. Osoby uczulone muszą całkowicie zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, na szczęście w sklepach coraz częściej można spotkać działy z żywnością bezglutenową.

Co najczęściej nas uczula? - lista najpopularniejszych alergenów

Orzechy – najsilniejsze alergeny pokarmowe

Orzechy uchodzą za jeden z najsilniejszych alergenów pokarmowych. Nawet śladowe ilości fistaszków mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli osobie  z objawami anafilaksji natychmiast nie zostanie podana adrenalina, wstrząs może zakończyć się śmiercią.  Udowodniono, iż w wyniku gotowania orzechów ich właściwości alergizujące ulegają osłabieniu, podczas gdy proces prażenia wzmacnia ich działanie uczulające.  Najbardziej niebezpieczne są orzechy arachidowe i brazylijskie, ale należy uważać też na pistacje, migdały i orzechy włoskie.  Alergicy powinni dokładnie czytać etykiety artykułów spożywczych i wystrzegać się wszystkich produktów zawierających orzechy.

Alergiku, uważaj na soję!

Soja również znalazła się na liście 14 najczęściej spotykanych alergenów pokarmowych.  Trudno wykluczyć ją z naszego menu, ponieważ ze względu na niski koszt produkcji i wysokie wartości odżywcze jest często wykorzystywana jako dodatek do żywności. Niektóre kiełbasy dostępne na rynku zawierają więcej soi niż mięsa.  W artykułach spożywczych ta roślina strączkowa kryje się pod naturalnymi aromatami, skrobią roślinną, mąką roślinną, a nawet wywarem warzywnym.

Warto jednak pamiętać, iż należy diagnozować alergii na własną rękę, zakładając, iż za nasze problemy zdrowotne odpowiada np. gluten. Każda hipoteza powinna zostać zweryfikowana przez specjalistę i stosowne badania.