ABC alergii LECZENIE ALERGII

Bezpieczne leki na alergię podczas ciąży

Bezpieczne leki na alergię podczas ciąży

Hormony, które buzują w organizmie mogą płatać wiele figli. Jeśli jesteś od dawna alergiczką, w ciąży może się okazać, że wcale nie odczujesz albo odczujesz w stopniu o wiele mniejszym skutki choroby. Co nie oznacza, że po porodzie wszystko nie wróci do stanu sprzed ciąży. Może być i tak, że właśnie w ciąży będziesz uczulona na pyłkiroślin, roztocza czy pokarmy.

Nie lekceważ żadnych objawów

Nie dość, że mogą mieć fatalne skutki dla Ciebie, to zagrożone jest także dziecko. Alergeny przenikają przez płyn owodniowy i łożysko i w ten sposób płód jest narażony na ich działanie.

Jeśli masz choćby najmniejsze podejrzenia, unikaj kontaktu z alergenami. Jedz jak najmniej cytrusów, czekolady, orzeszków. Stosuj wypróbowane kosmetyki.

Bezpieczne leki na alergię podczas ciąży

Śledź komunikaty dotyczące pylenia roślin, nie wietrz mieszkania w suche czy wietrzne dni. Wracając ze spaceru najlepiej zrobisz biorąc prysznic i zmieniając ubranie.

Kontynuuj leczenie

Jeśli chorujesz od dawna – nie odstawiaj leków na własną rękę. Ma to najczęściej złe skutki. W przypadku chorych na astmę w ogóle nie wchodzi w rachubę. Obiegowe opinie radzą co prawda unikania jakichkolwiek medykamentów, jednak stan farmakologii jest dziś taki, że pozwala na połączenie dbałości o zdrowie zarówno przyszłej mamy, jak i nienarodzonego dziecka.

Co zrobić? Poinformuj lekarza alergologa o swoim odmiennym stanie. On zdecyduje, czy kontynuować leczenie przy zastosowaniu tych samych, co dotychczas leków, czy należy je zmienić.

Jakie leki stosować?

W ciąży dopuszczone do stosowania są leki z grupy B, czyli te, które należy podać w razie konieczności (nie stwierdzono ich szkodliwości dla ludzkiego płodu, choć dla płodu zwierząt już tak) i leki z grupy A, czyli te niewykazujące szkodliwości dla płodu.

Leki przeciwhistaminowe z tej grupy dopuszczone do stosowania w ciąży to Claritine i Zyrtec, Allertec i Amertil. Wziewne leki steroidowe to te, które zawierają budesonid – Budesonid i Pulmicort. Leki rozszerzające oskrzela dla chorych na astmę to Atrovent i Berodual.

Lekarze radzą zrezygnować ze stosowania kropli do nosa. Bezpieczne są jedynie sól fizjologiczna i woda morska. Nie bierz również na własną rękę żadnych dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych.

Podstawowa zasada – nie działaj na własną rękę, nie lekceważ żadnych niepokojących objawów i zawsze konsultuj się z lekarzem.
MF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *