Basen chlorowany czy ozonowany?

Choć coraz częściej te ozonowe wypierają tradycyjne chlorowe (także w aquaparkach) jednak nie brakuje alergików fatalnie reagujących właśnie na ozon. Warto przy okazji pamiętać i o tym, że w basenach ozonowanych także znajduje się chlor, jednak w znacznie mniejszym stężeniu.

Naukowcy brytyjskiego instytutu badawczego Asthma UK (11.2010), analizując badania własne sugerują, że chemikalia obecne w krytych pływalniach, takie jak chlor, mogą faktycznie wpływać na rozwój lub zaostrzenie astmy i innych dolegliwości alergicznych. Ale nie ma tu zasady, reakcje mogą być rożne, o różnym stopniu nasilenia, a często – nie wystąpić w ogóle.

Polscy specjaliści przestrzegają szczególnie matki przed kąpielami w chlorowanym basenie małych dzieci – chlor w połączeniu z potem czy śliną pływaków tworzy związki, które drażnią, a z czasem uszkadzają drogi oddechowe.

Dzieci pływające na basenie przed 2. rokiem życia mogą być bardziej narażone na problemy z alergią, zakażeniem dróg oddechowych czy nawet astmą.

W czym tkwi problem?

Chemikalia w wodzie mBasen chlorowany czy ozonowany?ogą zagrażać barierom ochronnym komórek płuc, co oznacza dla osób z astmą alergiczną większą podatność na alergeny.

Astma rozwija się w wyniku złożonej kombinacji czynników genetycznych i środowiskowych, konieczne są zatem dalsze badania w tej dziedzinie, aby móc jednoznaczne powiązać astmę z chemikaliami stosowanymi w basenach.

Przezwyciężyć ograniczenia

Czy to oznacza, że alergicy powinni unikać tej wyjątkowo korzystnej dla zdrowia formy ruchu? Pływanie to doskonała forma ćwiczeń nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale i dorosłych z astmą – może przyczynić się do poprawy pojemności płuc, a ciepłe, wilgotne powietrze w krytych basenach z mniejszym prawdopodobieństwem wywoła objawy astmy. Dlatego Brytyjczycy nie chcą zniechęcać rodziców do podjęcia aktywności ruchowej swoich pociech na pływalniach, wręcz przeciwnie.

Zalecają jedynie obserwację reakcji pociech już w samym basenie i unikanie aktywności np. tuż po zaszczepieniu malucha.