ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Witamina C pomaga dzieciom z astmą

Witamina C pomaga dzieciom z astmą

Astma oskrzelowa jest najczęstszą chorobą przewlekła u dzieci. Marzeniem każdego rodzica jest znalezienie sposobu, który ułatwiłby mu codzienne funkcjonowanie. Pomocna może być codzienna dawka witaminy C – wynika z badań opublikowanych w Clinical And Translational Allergy.

Publikacja ta rzuca nowe światło na prowadzone od 70 lat badania na temat związku między witaminą C i astmą. Dotychczasowe wyniki były sprzeczne – teraz wiadomo, w jakich warunkach działanie witaminy C jest najbardziej skuteczne. Dziś wiadomo, że najbardziej widoczne efekty przynosi dzieciom w wieku wczesnoszkolnym i młodszym.

Witamina C pomaga dzieciom z astmą

Wpływ witaminy C

W przytoczonych badaniach oceniano wpływ witaminy C na natężoną objętość wydechową – ilość powietrza, jaką maksymalnie dziecko może wydmuchnąć w ciągu jednej sekundy (FEV1). Zmiany tej objętości w przypadku astmy pozwalają ocenić stopień zwężenia oskrzeli.

U młodszych dzieci (do 8 roku życia), które nie były narażone na kontakt z pleśnią ani działanie wilgoci, podawanie witaminy C podniosło FEV1 o 37 proc.

W przypadku starszych dzieci (od 8 do 10 lat), w których sypialniach było wilgotno i wystąpiła pleśń, FEV1 pod wpływem witaminy C rosło tylko o 21 proc – nastąpiła poprawa, mimo występowania alergenu w powietrzu.

Witamina C na ratunek

Efekt działania witaminy C na astmę zależał nie tylko od wieku, ale i nasilenia objawów. Młodszym dzieciom (7-8-letnim), z łagodną astmą witamina C przynosiła największy pożytek, zaś starsza grupa z bardziej nasilonymi objawami mniej na tym skorzystała – potrzebne są dalsze prace, które lepiej wyjaśniłyby zaobserwowane zależności.

Dla nas najważniejsza informacja jest taka, że możemy w jakimś stopniu pomóc naszemu dziecku, by umożliwić mu normalne funkcjonowanie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że witamina C jest środkiem naturalnym, więc w przeciwieństwie do farmaceutyków, jest bezpieczniejsza dla organizmu małego człowieka.

Na razie można bezpiecznie stwierdzić, że witamina C pomaga małym dzieciom, a jej dobroczynne działanie obniża się wraz z wiekiem. Warto więc dopilnować, żeby w jadłospisie naszego malucha znalazło się jak najwięcej produktów bogatych w tę witaminę. Nie tylko urozmaicą mu one posiłki, podniosą odporność, ale równocześnie złagodzą objawy astmy. Nie należy jednak rezygnować z zaleconych przez lekarza środków zaradczych – witamina jedynie poprawia stan zdrowia małego astmatyka, a nie leczy.

opr. JPR

Źródło: PAP-Nauka w Polsce,1.09.2011

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *