Atopowe zapalenie skóry - fakty i mity

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą zakaźną – MIT

Wbrew temu, w co wierzy i czego obawia się wiele osób, atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną. Nie trzeba więc stosować jakichś nadzwyczajnych środków ostrożności, nie trzeba korzystać z osobnych talerzy czy unikać kontaktu z chorymi. AZS nie można się zarazić.

Przyczyną AZS jest brud – MIT

Większość naukowców uważa, że AZS jest chorobą dziedziczną. Dziedziczona jest skłonność do alergii. Jeśli więc nie jesteśmy nosicielami genu odpowiedzialnego za skłonność do alergii, to ani brud, ani kurz nie wywoła u nas choroby. Jeśli jednak jesteśmy nosicielami genu, to chorobę mogą wywołać różne czynniki, np. nadmierna higiena, dym tytoniowy, wełniane ubrania, chlorowana woda czy klimatyzacja. Osoby, które mogą mieć atopowe zapalenie skóry, muszą więc uważać na wszelkie czynniki środowiskowe, które mogą podrażnić ich skórę.

Atopowe zapalenie skóry - fakty i mity

Kąpiel jest zakazana – MIT

Jeszcze jakiś czas temu chorych przekonywani do tego, aby nie kąpali się w wannie, a jedynie wchodzili pod prysznic. Dziś jednak dermatolodzy twierdzą, iż krótka 5-10 minutowa, codzienna kąpiel może zadziałać leczniczo na skórę. Ważne jest jednak to, aby do wody dodać odpowiednie środki. Nie mogą to być kolorowe czy silnie pachnące płyny i żele. Świetnie sprawdzą się jednak olejki przeznaczone do skóry atopowej, sól z Morza Martwego czy syndety – syntetyczne detergenty, które myją i nawilżają jednocześnie.