Alergie skórne OBJAWY

Masz problemy ze skórą? Może to być jeden z objawów alergii!

Masz problemy ze skórą? Może to być jeden z objawów alergii!

Na twoim ciele pojawiła się wysypka, a twarz spąsowiała i odczuwasz świąd? Niewykluczone, że wspomniane dolegliwości mają związek z alergią.  Aby ustalić ich przyczynę, należy regularnie obserwować swoją skórę. W przypadku alergii dokuczliwe objawy zaostrzają się podczas kontaktu z substancją, która nas uczula np. sierścią kotów, kurzem czy różnego rodzaju pyłkami.

Trądzik może mieć podłoże alergiczne?

Wyróżniamy alergeny wziewne, skórne i pokarmowe, warto jednak pamiętać, iż wysypkę wywołać mogą również  artykuły spożywcze, które nas uczulają.  Dermatolodzy zgodnie podkreślają, iż trądzik, z którym coraz częściej zmagają się osoby dorosłe, nierzadko ma podłoże alergiczne.  Sprawcami ropnych pryszczy i drobnych krostek mogą  być pomidory, mleko, a nawet gluten.

Za alergiczną wysypką, której towarzyszy uciążliwy świąd, może stać uczulenie na leki lub jedną z substancji pomocniczych wykorzystanych przy ich produkcji.  Szczególnie należy uważać na kosmetyki, środki piorące i przedmioty codziennego użytku. Nawet niewinny uchwyt patelni może okazać się silnym alergenem.  Niestety, na polskim rynku z roku na rok coraz częściej pojawiają się produkty wątpliwej jakości powstałe w krajach Trzeciego Świata które stanowią źródło potencjalnych alergenów.

Jak rozpoznać pokrzywkę?

Pokrzywka stanowi jeden z najczęściej spotykanych objawów alergii skórnej. Zmiany mogą mieć charakter miejscowy, pojawiają się w tej partii ciała, która miała bezpośredni kontakt z alergenem np. na dłoni, w której trzymaliśmy ścierkę nasączoną płynem do czyszczenia mebli.  Czasem jednak alergen przedostaje się do organizmu i charakterystyczne, czerwone bąbelki pokrywają całe ciało.

 Masz problemy ze skórą? Może to być jeden z objawów alergii!

Warto jednak pamiętać, iż nie zawsze przyczyną wystąpienia pokrzywki jest alergia. Zmiany skórne mogą pojawić się wskutek zmiany klimatu, gwałtownych przeżyć emocjonalnych, a nawet przedegzaminacyjnego stresu.

Opóźniona odpowiedź alergiczna

Choć w większości przypadków alergia od razu daje o sobie znać, to czasem zdarza się, iż przypomina o sobie po czasie. Zmiany skórne mogą pojawić się nawet kilka dni po kontakcie z alergenem, co znacząco utrudnia diagnostykę.  Mało kto łączy charakterystyczne, czerwone bąble z owocami morza zjedzonymi kilkadziesiąt godzin wcześniej.

Jeśli podejrzewasz, że za twoimi problemami skórnymi kryje się alergia, niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą, który zweryfikuję tę hipotezę. Z porad alergologa powinny skorzystać również wszystkie osoby, które ukończyły 25. rok życia i nadal borykają się z trądzikiem.

Marlena

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0