Alergiczne zapalenie ucha

Wrażenie zatkania ucha, ból, wyciek, osłabienie słuchu, wysoka gorączka – to główne objawy Charakteryzuje się bólem, wyciekiem z ucha, uczuciem zatkania ucha, osłabieniem słuchu i wysoka gorączką.

Jak przebiega zapalenie ucha?

Ucho środkowe to pusta przestrzeń, w której znajduje się tylko powietrze i odrobina płynu surowiczego. Kiedy ucho jest zdrowe płyn surowiczy przez trąbkę słuchową spływa do gardła. Kiedy powstaje stan zapalny, trąbka jest obrzęknięta i utrudnia spływanie płynu.

Ten zatrzymuje się w uchu i powoduje namnażanie się bakterii, które wywołują zapalenie. Zbierający się w uchu płyn wywołuje objawy ogólne.

U niemowląt pojawia się bezsenność, brak apetytu, płacz, czasem wymioty i biegunka. Zapalenie może się pojawić w przebiegu odry, płonicy, ospy wietrznej. Może być również wynikiem chorób laryngologicznych: zapalenia zatok przynosowych, urazu błony bębenkowej, sprzyja mu stan po wycięciu migdałków i zwykłe osłabienie odporności.

Alergiczne zapalenie uchaAlergiczne zapalenie ucha środkowego

Jego przebieg jest podobny do zwykłego zapalenia, powstaje jednak z zupełnie innych przyczyn.
Te przyczyny to:

 

Ujście trąbki Eustachiusza znajduje się na granicy jamy nosa i noso-gardzieli, dlatego wszystkie dolegliwości tych dwóch narządów mogą mieć wpływ na ucho środkowe.

Dzieci chorujące na alergiczne zapalenie ucha cierpią również na sapkę, biegunkę, wymioty, objawy alergii górnych dróg oddechowych-zapalenie krtani, oskrzeli, płuc, duszność i pogarszający się słuch.

Leczenie zapalenia ucha

Łatwiej jest, jeśli u pacjenta wcześniej poprawnie zdiagnozowano alergię. Wtedy wiadomo, że trzeba wyleczyć zapalenie, które się pojawiło, a później unikać kontaktu z alergenami, żeby dolegliwość nie powracała.

Alergiczne zapalenie uchaGorzej, jeśli o alergii jeszcze nie wiadomo. Tradycyjne leczenie przynosi krótkotrwałe efekty, a liczy się czas. Nie wyleczone lub tylko zaleczone zapalenie ucha może być powodem zapalenia opon mózgowych, utraty słuchu lub innych komplikacji.

Dlatego w przypadku częstych nawrotów choroby warto sprawdzić, czy dziecko nie jest na coś uczulone.