ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Alergiczne zapalenie spojówek wiosną

Alergiczne zapalenie spojówek wiosną

Alergiczne zapalenie spojówek występuje samodzielnie lub z inną alergią, a jego objawy – takie jak łzawienie, świąd oczu, obrzęk spojówki są wyjątkowo dokuczliwe i uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie czy pracę.

Choć istnieje kilka rodzajów alergii oczu to najwięcej pacjentów cierpi na sezonowe zapalenie spojówek (SAC), wywoływane przez pyłki, grzyby i alergeny zwierzęce, występujące z zapaleniem błony śluzowej nosa, które zwykle ujawnia się przed lub w okresie dojrzewania.

Czym jest VKC?

Wielu Polaków cierpi też na wiosenne zapalenie spojówki i rogówki, tzw. VKC czyli przewlekły stan, najczęściej występujący u chłopców między 5 a 25 rokiem życia, który nasila się wiosną i może powodować uszkodzenia rogówki.
Alergiczne zapalenie spojówek wiosnąU 75 proc. pacjentów z VKC dodatkowo występuje astma i wyprysk alergiczny. Na te wiosenne problemy oczu często cierpią całe rodziny – dlatego dopóki w powietrzu nie ma jeszcze uczulających pyłków warto pokusić się o zrobienie testów alergicznych i dobrze zapoznać przed sezonem z kalendarzem pylenia

Zapobieganie problemom oczu

Przyjmowanie olopatadyny min. na 2 tygodnie przed pojawieniem się alergenu zapobiega wystąpieniu alergii lub znacznie łagodzi jej przebieg. Jednak większość z nas leczy już po fakcie, starając się w miarę szybko zareagować na silne podrażnienia, natomiast o profilaktyce wciąż się zapomina. A problem w coraz większej mierze dotyczy mieszkańców największych aglomeracji – jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Katowice, gdzie stężenie alergenów jest duże a nasza odporność coraz mniejsza.

Dzieci alergików wcale nie muszą reagować uczuleniem na to samo co ich rodzice – warto się upewnić, jak się u nich rozwijają objawy i na które alergeny szczególnie reaguje organizm dziecka.

Alergiczne zapalenie spojówek typu sezonowego nawet o kilka lat może wyprzedzić wystąpienie innych postaci alergii, np. skórnych, a zbagatelizowana alergia może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku, poważnych zmian rogówki i spojówki.

Alergiczne zapalenie spojówek wiosnąJak sobie pomóc w walce z alergicznym zapaleniem

  • dbając o czyszczenie klimatyzacji w domu, pracy i samochodzie
  • wychodź z domu wczesnym rankiem, pod wieczór i po deszczu, gdy pyłków w powietrzu jest najmniej
  • niezwłocznie zmieniaj ubranie po kontakcie z alergenem (np. z kotem czy z psem)
  • nie trzyj oczu – co rozszerza naczynia krwionośne i ułatwia przenikanie alergenowi
  • wyeliminuj meble tapicerowane, dywany, rolety i zasłony ze swojego otoczenia
  • eliminuj siedliska kurzu – poduszki, pluszaki, książki i inne dekoracje ścienne i na półkach
  • korzystaj ze sprayów zabijających na pół roku roztocza i odkurzaczy HEPA
  • chroń spojówki także okularami