MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Alergiczne zapalenie spojówek wiosną


Alergiczne zapalenie spojówek wiosną

Jedną z najczęstszych typowo wiosennych dolegliwości alergicznych są problemy ze szczypiącymi spojówkami, łzawiącymi oczami. Takie problemy z powodu alergii sezonowej ma już co 5 Polak.

Alergiczne zapalenie spojówek występuje samodzielnie lub z inną alergią, a jego objawy – takie jak łzawienie, świąd oczu, obrzęk spojówki są wyjątkowo dokuczliwe i uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie czy pracę.

Choć istnieje kilka rodzajów alergii oczu to najwięcej pacjentów cierpi na sezonowe zapalenie spojówek (SAC), wywoływane przez pyłki, grzyby i alergeny zwierzęce, występujące z zapaleniem błony śluzowej nosa, które zwykle ujawnia się przed lub w okresie dojrzewania.

Ads code goes here

Czym jest VKC?

Wielu Polaków cierpi też na wiosenne zapalenie spojówki i rogówki, tzw. VKC czyli przewlekły stan, najczęściej występujący u chłopców między 5 a 25 rokiem życia, który nasila się wiosną i może powodować uszkodzenia rogówki.
Alergiczne zapalenie spojówek wiosnąU 75 proc. pacjentów z VKC dodatkowo występuje astma i wyprysk alergiczny. Na te wiosenne problemy oczu często cierpią całe rodziny – dlatego dopóki w powietrzu nie ma jeszcze uczulających pyłków warto pokusić się o zrobienie testów alergicznych i dobrze zapoznać przed sezonem z kalendarzem pylenia

Zapobieganie problemom oczu

Przyjmowanie olopatadyny min. na 2 tygodnie przed pojawieniem się alergenu zapobiega wystąpieniu alergii lub znacznie łagodzi jej przebieg. Jednak większość z nas leczy już po fakcie, starając się w miarę szybko zareagować na silne podrażnienia, natomiast o profilaktyce wciąż się zapomina. A problem w coraz większej mierze dotyczy mieszkańców największych aglomeracji – jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Katowice, gdzie stężenie alergenów jest duże a nasza odporność coraz mniejsza.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij