Wszyscy ci, którzy mają obawy przed alergizującym kitem pszczelim do leczenia apiterapeutycznego mają dystans. Warto jednak poznać jego tajniki, by podjąc najbardziej rozsądną decyzję.
Lecznicze właściwości miodu
Miód od zawsze stosowany był w celach leczniczych, a współczesne możliwości nauki tylko potwierdziły jego dobroczynne dla organizmu cechy. Np. amerykańskie badania udowodniły, że systematyczne spożywanie miodu opóźnia powstawanie pylicy płuc wśród u górników o 8-10 lat. Istnieją dowody na to, że miody stymulują ludzki układ immunologiczny, powodując zwiększoną odporność.
Trzeba jednak pamiętać, że apiterapia nie zastępuje właściwego leczenia, ale może okazać się wydatnie pomocna. Aby nie pozbawić słodkiego lekarstwa biologicznie czynnych związków nie powinieneś podgrzewać go powyżej temperatury 50°C.
Natomiast najlepsze efekty uzyskuje się po systematycznym piciu szklanki wody, w której uprzednio rozpuszczona została łyżeczka miodu. Miód rozpuszcza się w letniej wodzie, a pije po około 10-12 godzinach.
Pyłek kwiatowy
Jest to wymagający wiele cierpliwości przy zbieraniu, zresztą jak większość z nich, składnik miodu. Zawiera dużo białka, cukrów, skrobi oraz błonnika, tłuszczów i soli mineralnych. Oprócz wykorzystania w terapii chorób alergicznych poleca się go osobom po zawale z miażdżycą lub problemami z gruczołem krokowym.