ABC alergii LECZENIE ALERGII

Apiterapia w leczeniu chorób alergicznych

Apiterapia w leczeniu chorób alergicznych

Wszyscy ci, którzy mają obawy przed alergizującym kitem pszczelim do leczenia apiterapeutycznego mają dystans. Warto jednak poznać jego tajniki, by podjąc najbardziej rozsądną decyzję.

Lecznicze właściwości miodu

Miód od zawsze stosowany był w celach leczniczych, a współczesne możliwości nauki tylko potwierdziły jego dobroczynne dla organizmu cechy. Np. amerykańskie badania udowodniły, że systematyczne spożywanie miodu opóźnia powstawanie pylicy płuc wśród u górników o 8-10 lat. Istnieją dowody na to, że miody stymulują ludzki układ immunologiczny, powodując zwiększoną odporność.

Trzeba jednak pamiętać, że apiterapia nie zastępuje właściwego leczenia, ale może okazać się wydatnie pomocna. Aby nie pozbawić słodkiego lekarstwa biologicznie czynnych związków nie powinieneś podgrzewać go powyżej temperatury 50°C.

Apiterapia w leczeniu chorób alergicznychNatomiast najlepsze efekty uzyskuje się po systematycznym piciu szklanki wody, w której uprzednio rozpuszczona została łyżeczka miodu. Miód rozpuszcza się w letniej wodzie, a pije po około 10-12 godzinach.

Pyłek kwiatowy

Jest to wymagający wiele cierpliwości przy zbieraniu, zresztą jak większość z nich, składnik miodu. Zawiera dużo białka, cukrów, skrobi oraz błonnika, tłuszczów i soli mineralnych. Oprócz wykorzystania w terapii chorób alergicznych poleca się go osobom po zawale z miażdżycą lub problemami z gruczołem krokowym.

Kuracja powinna trwać minimum miesiąc i polegać na spożywaniu kilku gramów pyłku, który można zmieszać np. z dżemem, przed śniadaniem i kolacją. Stopniowo zwiększa się dawki do ok. 30-35 g, ale przy dłuższej kuracji nie przekraczajmy 20 g.

Uczulenie na pyłki nie jest tożsame z alergią na pyłek kwiatowy, która zdarza się bardzo rzadko, niemniej jest możliwe.

Wosk pszczeli

Powstaje dzięki gruczołom woskowym pszczół, a oprócz schorzeń skóry i stanów zapalnych górnych dróg oddechowych jego właściwości wykorzystuje się także w leczeniu pyłkowicy.

W tym ostatnim przypadku zalecane jest żucie kawałków plastra kilka razy na dobę parę tygodni przed spodziewanym napadem choroby.

Apitoksynoterapia

Apiterapia w leczeniu chorób alergicznychChoć może wydawać się to dziwne – jad pszczeli, na który wiele osób jest uczulonych, można używać także w leczeniu schorzeń alergicznych.

Głównie stosuje się go wśród osób dotkniętych reumatyzmem, ale i w leczeniu atopowej astmy oskrzelowej. Ten rodzaj leczenia stosuje się tylko za zgodą lekarza, gdyż może wpływać na przebieg chorób serca lub wątroby.
(BZ)