MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Formalina jako alergen


Formalina jako alergen

Mimo nieprzyjemnego zapachu formalina jest stosowana w produktach, których często nawet o to nie podejrzewamy. Zarazem bywa przyczyną reakcji alergicznych, nawet tych najsilniejszych, z wstrząsem anafilaktycznym włącznie.

Formalina to wodny nasycony roztwór aldehydu mrówkowego, który ma bardzo silnie drażniący smak i zapach. Ten składnik w kosmetykach spotykany jest bardzo często, a jednocześnie należy do silnych alergenów kontaktowych.

W wyrobach przemysłowych, takich jak pasty do butów, kleje czy oleje przemysłowe wykorzystywane są właściwości konserwujące formaliny. Z aldehydu powstają też żywice z połączenia z mocznikiem, co dla alergików jest o tyle istotne, że z żywic w odpowiednich warunkach może uwalniać się sam aldehyd kwasu mrówkowego.

Ads code goes here

Te warunki to m.in. wysoka wilgotność i temperatura, które zdarzają się czasem w domach wyłożonych parkietem. Jeśli jesteś osobą uczuloną, to przed zdecydowaniem się na taką podłogę powinieneś zapoznać się ze sposobem łączenia i wykonania płytek parkietu i upewnić się, że nie wprowadzisz do swojego najbliższego otoczenia potencjalnie uczulającego związku.

Wiele środków dezynfekujących, niektóre z leków zewnętrznych i stomatologicznych, przylepce i kleje, atramenty, środki do czyszczenia metali i opon, chłodziwa, sztuczne nawozy, odzież często zawierają formalinę, a do tej listy dopisać można jeszcze kilka gatunków papieru, wywoływacze fotografii oraz wiele wyrobów ze sztucznych tworzyw. Dwa z nich warto przybliżyć, jako że one same są nam bliższe, niż się nam wydaje.

formaldehydLeki stomatologiczne i odzież

Rzeczywiście tylko pojedyncze przypadki potwierdzają taką szansę, ale istnieje możliwość reakcji alergicznej spowodowanej lekami zastosowanymi przez stomatologa.

W takich przypadkach odnotowano nie tylko pokrzywki, ale również wstrząs anafilaktyczny.

Jednym z najczęstszych powodów zmian chorobowych u uczulonych na formalinę jest noszona przez nich odzież, tzw. wyprysk odzieżowy.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij