CHEMIA Rodzaje alergii i Uczulenia

Formalina jako alergen

Formalina jako alergen

Formalina to wodny nasycony roztwór aldehydu mrówkowego, który ma bardzo silnie drażniący smak i zapach. Ten składnik w kosmetykach spotykany jest bardzo często, a jednocześnie należy do silnych alergenów kontaktowych.

W wyrobach przemysłowych, takich jak pasty do butów, kleje czy oleje przemysłowe wykorzystywane są właściwości konserwujące formaliny. Z aldehydu powstają też żywice z połączenia z mocznikiem, co dla alergików jest o tyle istotne, że z żywic w odpowiednich warunkach może uwalniać się sam aldehyd kwasu mrówkowego.

Te warunki to m.in. wysoka wilgotność i temperatura, które zdarzają się czasem w domach wyłożonych parkietem. Jeśli jesteś osobą uczuloną, to przed zdecydowaniem się na taką podłogę powinieneś zapoznać się ze sposobem łączenia i wykonania płytek parkietu i upewnić się, że nie wprowadzisz do swojego najbliższego otoczenia potencjalnie uczulającego związku.

Wiele środków dezynfekujących, niektóre z leków zewnętrznych i stomatologicznych, przylepce i kleje, atramenty, środki do czyszczenia metali i opon, chłodziwa, sztuczne nawozy, odzież często zawierają formalinę, a do tej listy dopisać można jeszcze kilka gatunków papieru, wywoływacze fotografii oraz wiele wyrobów ze sztucznych tworzyw. Dwa z nich warto przybliżyć, jako że one same są nam bliższe, niż się nam wydaje.

formaldehydLeki stomatologiczne i odzież

Rzeczywiście tylko pojedyncze przypadki potwierdzają taką szansę, ale istnieje możliwość reakcji alergicznej spowodowanej lekami zastosowanymi przez stomatologa.

W takich przypadkach odnotowano nie tylko pokrzywki, ale również wstrząs anafilaktyczny.

Jednym z najczęstszych powodów zmian chorobowych u uczulonych na formalinę jest noszona przez nich odzież, tzw. wyprysk odzieżowy.

Producenci, dbając o wygląd i fason sprzedawanych ubiorów, czasem mniejszą wagę przykładają do zdrowia klientów. Często w celu umocnienia materiałów stosują wykańczacze tkanin, które zawierają aldehyd mrówkowy. Najczęściej używa się ich w wyrobach bawełnianych, lnianych i syntetycznych, a wyjątkowo rzadko w zrobionych z wełny, jedwabiu czy nylonu.

Objawy alergii na formalinę

Objawy uczulenia pojawią się wtedy w miejscu ucisku lub u tych szczególnie pocących się. Przyjmują postać nieregularnych ognisk, a najczęściej dotknięte wypryskiem miejsca to boki i tył szyi, pachy i zgięcia łokci, rzadziej uda.

Sposobem na pozbycie się tej alergii jest oczywiście usunięcie alergenu, co czasem przysparza trudności, gdyż objawy uczulenia nie zawsze łatwo rozpoznać. Dodatkowo zadanie utrudnia fakt, że w przechowywanej w jednej szafie odzieży lotny aldehyd przenosi się z jednego ubrania na drugie – czyli nawet jeśli kupiłeś spodnie z lnu nie zawierające alergenu, w szafie mogły stać się jego nosicielem.