MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Uczulenie na miód


Uczulenie na miód

Właściwości miodu od dawna są wykorzystywane w leczeniu najróżniejszych dolegliwości, także alergicznych. Jednak miód przez bogactwo składników, które się w nim zawierają może być również przyczyną uczulenia.

Alergia lub nadwrażliwość na miód zwykle wiąże się z alergią na inne produkty spożywcze, środki chemiczne, kosmetyki czy leki. Predestynuje do niej uczulenie na pyłki roślin oraz jad owadów.

Nie powinno podawać się go dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia, gdyż grozi to zatruciem bakteriami. Jeśli jesteś na niego uczulony, najprawdopodobniej zareaguje

Ads code goes here

Twój układ pokarmowy, oddechowy lub skóra. Do wstrząsów anafilaktycznych dochodzi rzadko, ale są możliwe, najczęściej w przypadku alergii krzyżowych.

Co w miodzie uczula?

Ze względu na swoją budowę miód może być nośnikiem wielu alergenów. Najczęściej przyczyną reakcji alergicznej organizmu będzie pyłek kwiatowy, który uczuli najprawdopodobniej wszystkich uczulonych na pyłki roślinne.

Zatopione w miodzie mogą być też ziarna pyłku roślin takich jak słonecznik, bylica, mniszek, złocień, a w nich uczula oczywiście białko. Także pyłki drzew i traw, m.in. leszczyny i brzozy mogą powodować uczulenie po spożyciu miodu.

Uczulenie na jad pszczół lub os może ukazać alergią krzyżową z uczulenie na miód. Ważnym elementem inicjującym alergię może być białko pszczół lub składniki ich ciała, które także znajdują się w miodzie.

Inne możliwe alergeny to algi, grzyby pleśniowe i drożdżoidalne.

Uczulenie na miódObjawy uczulenia na miód

Do najczęstszych symptomów alergii na pyłek kwiatowy lub traw zawarty w miodzie zalicza się wycieki z nosa, obrzęki krtani i gardła, zmiany skórne, bóle głowy czy nawet anafilaksję. W przypadku nietolerancji możesz doświadczyć wysypki, nudności, wymiotów i problemów z oddychaniem.

Osoby pracujące w miejscach, gdzie przetwarza się miód, których ekspozycja na powietrze zawierające fragmenty martwych pszczół jest duża są narażone na astmę oskrzelową.
(BZ)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij