MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych


Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych

Choroba, która dotyka przede wszystkim rolników, pracowników elewatorów zbożowych, pracowników sklepów zoologicznych, hodowców gołębi, młynarzy. Chorują z powodu długotrwałego wystawienia na działanie alergenów: ptasich odchodów, pyłów mącznych, plew zbożowych, grzybów i pleśni.

Chorują również dzieci, u których nie zdiagnozowane alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych prowadzi do zapalenia płuc.

Choroba trudna do zdiagnozowania

Alveolitis to łacińska nazwa zapalenia cienkościennych pęcherzyków płucnych, w których następuje zmiana powietrza, którym oddychamy. Towarzyszą mu uporczywy, męczący kaszel i duszności.

Ads code goes here

Początkiem choroby jest najczęściej zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok lub uszu.

Alergiczne zapalenia pęcherzyków płucnych najczęściej leczone jest objawowo, co jest bardzo niebezpieczne. Źle leczone zapalenie prowadzi do zwłóknienia tkanki płucnej i niewydolności płuc. Może również dojść w następstwie do powstania tzw. serca płucnego czyli niewydolności serca.

Trudno odróżnić postać ostrą i podostrą alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych ze względu na podobieństwo objawów. Alergicznemu zapaleniu towarzyszy przewlekły kaszel, utrata masy ciała i zmniejszona tolerancja wysiłku.

Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnychJaki jest przebieg choroby?

Zaczyna się zwykle niewinnie: kaszel, katar, może wystąpić gorączka. Zwykle leczenie jest objawowe. Nie pomaga, a wręcz szkodzi. Po upływie 4- 12 godzin od kontaktu z alergenem następuje zaostrzenie choroby. Oprócz kaszlu i gorączki pojawiają się duszności i dreszcze.

Bardzo ważna jest w przypadku tej alergii samoobserwacja i obserwacja dzieci, szczególnie tych narażonych na kontakt z pleśnią i grzybami lub odchodami ptaków. Czasem lekarzom trzeba pomóc w zdiagnozowaniu choroby, żeby nie zaszkodzić sobie samemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij