Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Dolegliwości przewodu pokarmowego niemowląt i małych dzieci a alergia pokarmowa

alergia pokarmowa u dziecka

Co zrobić, kiedy pociecha dostanie kolki, jeśli się zakrztusi, dostanie biegunki, przestanie oddychać podczas snu…?

Te obawy komuś z zewnątrz mogą wydawać się mocno przesadzone. I chociaż mamy najczęściej rzeczywiście martwią się na zapas, to nie wszystkie ich obawy są nieuzasadnione. Szczególnie, jeśli są do nich podstawy w postaci alergii w rodzinie.

Dolegliwości układu pokarmowego wieku niemowlęcego

Kolka niemowlęca, ulewanie czy biegunka to typowe dolegliwości, z powodu których cierpią dzieci na całym świecie.
Najczęściej ustępują w określonym wieku, 4-6 miesięcy. Zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu nie znikają.

Nie do końca wiadomo, jakie są przyczyny powstawania tych wszystkich dolegliwości. Podejrzewa się np. że samopoczucie mamy i warunki bytowe mają tu zasadnicze znaczenie. Bierze się pod uwagę niedojrzałość układu pokarmowego.

Nie wyklucza się również alergii, jako głównego czynnika sprawczego. Żaden z badaczy nie przesądza jej wpływu na powstawanie i przebieg dolegliwości, jednak przeprowadzone obserwacje i badania dają powody do poważnego rozpatrzenia tej hipotezy.

  • Kolka niemowlęca dotyka 10-20% dzieci. Trwa zwykle około trzech tygodni. Objawy to najczęściej przeraźliwy płacz i twardy wzdęty brzuszek – pojawiają się wieczorem i trwają do trzech godzin.

Przyczyna nie jest znana. Pod uwagę brana jest właśnie niedojrzałość motoryczna układu pokarmowego, refluks żołądkowo-jelitowy i alergia na białko mleka krowiego lub nietolerancja laktozy.

Za alergią przemawia fakt, że aż 44% dzieci cierpiących na kolkę to dzieci z alergią na białko mleka krowiego. Również zastosowanie diety eliminacyjnej daje lepsze rezultaty niż inne stosowane metody. Z drugiej jednak strony, bez względu na zastosowane metody kolka ustępuje około 3 miesiąca życia.

  • Refluks żołądkowo-jelitowy – czyli popularne ulewania pojawiają się około 4 miesiąca życia dziecka. Dotyka ponad 85% dzieci. Z wiekiem jest coraz lepiej. W drugim roku życia większość dzieci z niego wyrasta.

Powody powstawania refluksu to czynniki związane z anatomiczno-czynnościową barierą refluksową, patologia ogólnoustrojowa, a do przyczyn wtórnych zalicza się alergię na białko mleka krowiego. Dlatego też, jeśli terapia antyrefluksowa nie przynosi poprawy, zaleca się zastosowanie diety eliminacyjnej. Refluks może być wyizolowanym objawem alergii pokarmowej obok zaburzeń wchłaniania, biegunki, AZS, zapalenia przełyku

  • Zespół jelita nadwrażliwego rozpoznaje się już u małych dzieci po objawach klinicznych z braku jakichkolwiek schorzeń organicznych. Alergia pokarmowa jest tu wskazywana jako powód powstania choroby ze względu na ścisły związek występowania objawów z przyjmowanym pokarmem. Trudno jednak jednoznacznie określić alergen. Często schorzenie to mylone jest z celiakią.
  • Przewlekłe zaparcia to częsta przypadłość dziecięca. U około 5% pacjentów jej przyczyną są zdiagnozowane nieprawidłowości anatomiczne, endokrynne lub metaboliczne. Wiele dzieci, które cierpią na przewlekłe zaparcia ma zwiększoną liczbę przeciwciał IgE przeciw białkom mleka krowiego. Najczęściej też alergia pokarmowa jest brana w tym wypadku pod uwagę, jeśli dziecko cierpi już na inny rodzaj alergii.
    Zastosowanie diety eliminacyjnej daje dobre rezultaty.