alergia pokarmowa u dziecka

Co zrobić, kiedy pociecha dostanie kolki, jeśli się zakrztusi, dostanie biegunki, przestanie oddychać podczas snu…?

Te obawy komuś z zewnątrz mogą wydawać się mocno przesadzone. I chociaż mamy najczęściej rzeczywiście martwią się na zapas, to nie wszystkie ich obawy są nieuzasadnione. Szczególnie, jeśli są do nich podstawy w postaci alergii w rodzinie.

Dolegliwości układu pokarmowego wieku niemowlęcego

Kolka niemowlęca, ulewanie czy biegunka to typowe dolegliwości, z powodu których cierpią dzieci na całym świecie.
Najczęściej ustępują w określonym wieku, 4-6 miesięcy. Zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu nie znikają.

Nie do końca wiadomo, jakie są przyczyny powstawania tych wszystkich dolegliwości. Podejrzewa się np. że samopoczucie mamy i warunki bytowe mają tu zasadnicze znaczenie. Bierze się pod uwagę niedojrzałość układu pokarmowego.

Nie wyklucza się również alergii, jako głównego czynnika sprawczego. Żaden z badaczy nie przesądza jej wpływu na powstawanie i przebieg dolegliwości, jednak przeprowadzone obserwacje i badania dają powody do poważnego rozpatrzenia tej hipotezy.

  • Kolka niemowlęca dotyka 10-20% dzieci. Trwa zwykle około trzech tygodni. Objawy to najczęściej przeraźliwy płacz i twardy wzdęty brzuszek – pojawiają się wieczorem i trwają do trzech godzin.

Przyczyna nie jest znana. Pod uwagę brana jest właśnie niedojrzałość motoryczna układu pokarmowego, refluks żołądkowo-jelitowy i alergia na białko mleka krowiego lub nietolerancja laktozy.