MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Co uczula w kosmetykach?


Co uczula w kosmetykach?

Osoby z alergią wiedzą, jak uciążliwe jest wybieranie nowego mydła, kremu czy proszku. Każdy nowy kosmetyk w naszym domu to ryzyko reakcji alergicznej. Czasami się zdarza, że zaufany produkt nagle zaczyna podrażniać skórę. Co tak właściwie uczula nas w kosmetykach?

Konserwanty

Kosmetyki produkowane są na skalę masową muszą mieć tak zwany długi termin przydatności, aby ich produkcja się opłacała. W końcu kosmetyk pokonuje długą drogę od taśmy produkcyjnej do naszego domu: często długo tkwi w magazynach, w podróży, na zapleczu sklepu.

Ads code goes here

Ważne jest także to, że kiedy już kupimy sobie ten najlepszy dla nas krem, tonik, balsam, to po jego otwarciu używamy go przez długi czas – przecież nie zużywamy wszystkiego od razu. Kiedy zaczynamy go używać ma kontakt z naszą skórą, na której przenosimy wiele bakterii i drobnoustrojów. Ma również kontakt z tym, co zawiera środowisko, w którym żyjemy: roztocza, grzyby, bakterie.

Konserwanty chronią kosmetyk przed zepsuciem, szybkim przeterminowaniem. To dzięki konserwantom zachowują one swoje właściwości jeszcze długo po otwarciu opakowania. Niestety, nie można się przed nimi całkowicie uchronić.

Najgroźniejsze konserwanty

Nie całkowicie bezpiecznych konserwantów, są za to takie, które bywają naprawdę groźne. Jeśli już podejrzewamy u siebie skłonność do alergii po kontakcie z jakimkolwiek kosmetykiem, wykonajmy testy płatkowe, które służą wykryciu alergi typu późnego. Łatwiej nam wtedy będzie wyeliminować szkodliwe czynniki i wybierać kosmetyki bardziej przyjazne naszej skórze.

Oto najgroźniejsze z konserwantów:

Formalina

Co uczula w kosmetykach?To wodny lub wodno-alkoholowy roztwór formaldehydu (drażniącego gazu). Ma silne działanie bakteriobójcze: stosowana jest np. w muzealnictwie do konserwacji obrazów. Mimo tego dobroczynnego działania jest również bardzo szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Jej działanie polega na ścinaniu białek, w tym również kolagenu, który odpowiada za elastyczność i gojenie się skóry. Znacznie przyspiesza to proces starzenia się skóry, a w rezultacie – pojawienia się zmarszczek.

Efektem tego są silne reakcje alergiczne i uczuleniowe: kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka, obrzęk, łuszczenie się skóry, czy choćby tylko zaczerwienienie i świąd.

W czystej postaci ani formalina ani formaldehyd nie są dziś używane w kosmetykach, ale znajdują się w innych związkach, z których się uwalniają.

Strony: 1 2

Jeden komentarz
  1. Róża

    23 października 2015 at 13:03

    Ja z moja alergią prawie w ogóle się nie malowałam…Dopiero jak polecono mi kosmetyki od Earthnicity Minerals zaczęłam. Krótkie składy nie dają sznasy na jakąkolwiek rekację alergiczną, polecam 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij