ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI Rodzaje alergii i Uczulenia

Pyłki traw

Pyłki traw

Pylenie traw to długi i męczący czas dla alergików. Zaczyna się w maju, a kończy na początku października.

Przez cały ten czas jesteśmy wystawieni na oddziaływanie pyłków, które krążą w powietrzu, a dostając się do naszego układu oddechowego powodują przykre dolegliwości. Z roku na rok uczulonych na pyłki traw jest coraz więcej. Przyjrzyjmy się kilku ze 150 gatunków – naszym rodzimym odmianom.

Trawa tymotka

W Polsce najpopularniejsza jest tymotka łąkowa – to bylina, która tworzy charakterystyczne luźne kępki (zobacz – zdjęcie). Ma okrągłe, proste źdźbła, które są podzielone na tzw. międzywęźla. Osiąga wysokość do 1,5 m.
Jej kwiat podobny jest do małego, zielonego kłoska. Świetnie nadaje się do wypasania zwierząt i na siano. Pyli w okresie od czerwca do końca września. Jak każda trawa jest bardzo uciążliwa dla alergików ze względu na powszechność występowania i lotność pyłku.

Pyłki trawKupkówka

Ta wysoka trawa preferuje raczej nizinne tereny. Tworzy bujne kępy, a jej kwiaty są charakterystyczne – z boków spłaszczone, zebrane w wiechę. Kupkówka pyli od czerwca do sierpnia.

 

Bermuda
Pyli w okresie od czerwca do października. Jest trawą przede wszystkim hodowaną na różnego rodzaju trawniki. Bardzo ładnie się prezentuje. Krótko przycięta wygląda jak miękki dywan.

Sweet Vernal

Pyli chyba najwcześniej ze wszystkich traw. Zaczyna już w kwietniu i pyli do końca lipca.

Mietlica

Swoim zasięgiem obejmuje przede wszystkim strefy klimatu umiarkowanego i chłodnego na półkuli północnej. Można wyróżnić 150 do 200 gatunków samej mietlicy. Tylko w Polsce jest ich 8. Kwiatostan mietlicy to drobne kłoski zebrane w kształt wiechy. Jak inne trawy, mietlica pyli od czerwca do września.

Wszystkich 150 gatunków traw nie sposób tutaj wymienić. Możemy być jednak pewni, że każda z wymienionych i niewymienionych tutaj traw będzie dla nas groźna, jeżeli jesteśmy uczuleni na ich pyłek.

Pyłki trawW środku lata

będziemy kichać i kaszleć. Przez zatkany nos trudno będzie oddychać. Możemy być zmęczeni lub będzie nas boleć głowa.

Możemy również cierpieć z powodu zapalenia zatok. Nie możemy jednak uniknąć kontaktu z pyłkami, a jedynie zminimalizować skutki ich oddziaływania. Nie otwierać okien o poranku, nie wybierać się na spacer w słoneczne dni. Należy unikać miejsc, w których znajdują się skupiska traw.
(MF)