Pyłki traw

Pylenie traw to długi i męczący czas dla alergików. Zaczyna się w maju, a kończy na początku października.

Przez cały ten czas jesteśmy wystawieni na oddziaływanie pyłków, które krążą w powietrzu, a dostając się do naszego układu oddechowego powodują przykre dolegliwości. Z roku na rok uczulonych na pyłki traw jest coraz więcej. Przyjrzyjmy się kilku ze 150 gatunków – naszym rodzimym odmianom.

REKLAMA

Trawa tymotka

W Polsce najpopularniejsza jest tymotka łąkowa – to bylina, która tworzy charakterystyczne luźne kępki (zobacz – zdjęcie). Ma okrągłe, proste źdźbła, które są podzielone na tzw. międzywęźla. Osiąga wysokość do 1,5 m.
Jej kwiat podobny jest do małego, zielonego kłoska. Świetnie nadaje się do wypasania zwierząt i na siano. Pyli w okresie od czerwca do końca września. Jak każda trawa jest bardzo uciążliwa dla alergików ze względu na powszechność występowania i lotność pyłku.

Pyłki trawKupkówka

Ta wysoka trawa preferuje raczej nizinne tereny. Tworzy bujne kępy, a jej kwiaty są charakterystyczne – z boków spłaszczone, zebrane w wiechę. Kupkówka pyli od czerwca do sierpnia.

 

Bermuda
Pyli w okresie od czerwca do października. Jest trawą przede wszystkim hodowaną na różnego rodzaju trawniki. Bardzo ładnie się prezentuje. Krótko przycięta wygląda jak miękki dywan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here