MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Pyłki traw


Pyłki traw

Trawy to około 11 000 gatunków roślin z rodziny wiechlinowatych tylko w Polsce można się doliczyć 150 gatunków. Rosną wszędzie i mają niezwykłą zdolność adaptowania się do przeróżnych, często bardzo niesprzyjających warunków. Są głównym źródłem alergenów wziewnych.

Pylenie traw to długi i męczący czas dla alergików. Zaczyna się w maju, a kończy na początku października.

Przez cały ten czas jesteśmy wystawieni na oddziaływanie pyłków, które krążą w powietrzu, a dostając się do naszego układu oddechowego powodują przykre dolegliwości. Z roku na rok uczulonych na pyłki traw jest coraz więcej. Przyjrzyjmy się kilku ze 150 gatunków – naszym rodzimym odmianom.

Ads code goes here

Trawa tymotka

W Polsce najpopularniejsza jest tymotka łąkowa – to bylina, która tworzy charakterystyczne luźne kępki (zobacz – zdjęcie). Ma okrągłe, proste źdźbła, które są podzielone na tzw. międzywęźla. Osiąga wysokość do 1,5 m.
Jej kwiat podobny jest do małego, zielonego kłoska. Świetnie nadaje się do wypasania zwierząt i na siano. Pyli w okresie od czerwca do końca września. Jak każda trawa jest bardzo uciążliwa dla alergików ze względu na powszechność występowania i lotność pyłku.

Pyłki trawKupkówka

Ta wysoka trawa preferuje raczej nizinne tereny. Tworzy bujne kępy, a jej kwiaty są charakterystyczne – z boków spłaszczone, zebrane w wiechę. Kupkówka pyli od czerwca do sierpnia.

 

Bermuda
Pyli w okresie od czerwca do października. Jest trawą przede wszystkim hodowaną na różnego rodzaju trawniki. Bardzo ładnie się prezentuje. Krótko przycięta wygląda jak miękki dywan.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij