ABC alergii TYPOWE OBJAWY ALERGII

Alergiczne problemy z oczami

Alergiczne problemy z oczami

Dziesiątki milionów ludzi na świecie cierpi z powodu alergii objawiającej się pieczeniem oczu, silnym łzawieniem, odczuciem tzw. piasku w oczach. Niestety te dolegliwości wpływają znacznie na obniżenie jakości życia codziennego.

Okazuje się, że co trzecia osoba, mająca problemy z alergią cierpi z powodu dolegliwości oczu.

Objawy alergii

Typowe objawy alergii oczu to –

  • pieczenie
  • łzawienie
  • piasek w oczach, wysuszenie
  • zaczerwienienia
  • brak prawidłowych odruchów mrugania.

Alergiczne problemy z oczamiNiestety nie tylko alergicy, ale często i lekarze bagatelizują powyższe dolegliwości, źle leczone lub nieleczone mogą prowadzić do uporczywych owrzodzeń, zniszczenia spojówki i rogówki. Problem wówczas jest odczuwalny przy każdej próbie przymknięcia powiek. Bolesny i długotrwały, wymagający stosowania twardych maści, aplikowanych pod powieki.

Często różnego typu alergie oczu idą w parze z alergiami nosa, nie tylko po stosowaniu kropli, bardzo utrudniając czytanie, prowadzenie samochodu, uprawianie sportu lub prace w ogrodzie.

Badania

Warto regularnie poddawać się badaniom oczu, od wybarwienia oka w gabinecie, które pokazuje, czy problemy przerodziły się np. w zmiany wrzodowe lub pokrewne po podawanie powierzchni oka standardowemu badaniu zmian – Disease Index, pozwalającemu na ocenę objawów i diagnostykę chorób oczu, od zapalenia spojówek po zespół suchego oka, wywołujący kolejne problemy, odkryć przyczynę, a nie tylko łagodzić objawy.

Problemem jest bowiem wykształcenie umiejętności unikania alergenu, nie tylko leczenie farmakologiczne czy immunoterapia.

Podejrzewając alergię oczu powinniśmy zrobić test u alergologa i korzystać z tych gabinetów okulistycznych, gdzie można przeprowadzić jak najdokładniejsze badania na nowoczesnym sprzęcie.

Alergiczne problemy z oczamiA na co dzień warto dbać o oczyszczanie gałki ocznej, zarówno dokładnie opłukując oczy po demakijażu (panie), jak i nawilżając w suchych pomieszczeniach (samochodzie ogrzewanym), mieszkaniu i biurze zimą. Nawilżając kroplami aptecznymi, ale też parą wodną (najszybsza alternatywa) a ponadto pamiętając o tak prozaicznej czynności jak mruganie powiekami z odpowiednią częstotliwością (o czym zapominamy wbijając wzrok np. w ekran monitora od komputera).

Problemy z zespołem suchego oka i alergiami oczu nasilają się z wiekiem, a nieleczone będziemy odczuwać na co dzień i będą nas ograniczać w najbardziej prozaicznych czynnościach. Wówczas możemy sobie tylko wyrzucać te zaniedbania. Ale leczenie bardziej długotrwałe i mniej skuteczne niż we wcześniejszych stadiach.