alergia-skorna-u-dzieci

Alergia skórna u dzieci to dla wielu rodziców duży problem. Co powoduje uczulenia i jak pielęgnować wrażliwą skórę maluchów?

Źródła alergii

Coraz więcej dzieci rodzi się z alergią, bądź już we wczesnym okresie niemowlęcym ma problemy skórne. Co jest temu winne? Przyczyn możemy szukać wśród wielu czynników. Reakcje skórne mogą wywoływać białka zawarte w mleku, tkaniny ubrań, pot czy kontakt z różnymi substancjami. Skóra dzieci jest niezwykle wrażliwa i podatna na działanie zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Uczulenie jest więc reakcją na dany alergen, a tych wyróżnia się dużą ilość. Źródłem problemów może być wszystko, z czym dziecko ma kontakt. Substancjami drażniącymi są bardzo często kosmetyki oraz środki piorące. Dlatego produkuje się coraz więcej produktów piorących, przeznaczonych dla dzieci, także tych z alergią.

Alergia skórna u dzieci – niepokojące objawy

Alergia skórna u dzieci zwykle objawia się świądem i zaczerwienieniem skóry, co wywołuje odruch drapania. Maluchy podrażniają skórę, przez co tworzą się trudno gojące rany. To charakterystyka objawów atopowego zapalenia skóry, które jest powszechną dermatozą u najmłodszych. Takie schorzenie może przerodzić się w astmę oskrzelową. Zdarza się, że mija wraz z wiekiem. Atopowe zapalenie skóry jest bolesną chorobą, szczególnie dla dzieci.

Leczenie i pielęgnacja atopowej skóry

alergia-skorna

Atopowa skóra jest bardzo wymagająca. Jest przede wszystkim sucha i potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Wrażliwe ciało dzieci musi być pielęgnowane kosmetykami, dedykowanymi dla atopii. Na rynku dostępne są różne preparaty nawilżające i odżywiające skórę. Wiele z nich zawiera emolienty. Właściwe kosmetyki zapewniają skórze ochronę i łagodzą podrażnienia, przede wszystkim uporczywy świąd. Dzięki nim, skóra szybciej się regeneruje. W ciężkich przypadkach można stosować środki farmakologiczne, jednak takie leczenie może odbywać się tylko pod kontrolą lekarza. Aby uniknąć dodatkowych podrażnień skóry, najlepiej wybierać delikatne tkaniny ubrań czy pościeli oraz chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Należy także zrezygnować z metalowych przedmiotów i innych elementów, których kontakt ze skórą, mógłby zakończyć się nieprzyjemnymi objawami.

Alergia skórna u dzieci bywa bardzo uciążliwa. Dbanie o skórę, polegające na odpowiedniej pielęgnacji zapewni ulgę i szybką regenerację wrażliwej skóry maluchów.