alergia-a-karmienie-piersia

Alergia a karmienie piersią – to dylemat wielu kobiet które urodziły, bądź spodziewają się dziecka. Jak go rozwiązać?

Alergia – problem matek i dzieci

W obecnych czasach alergie stanowią ogromny problem. Dzieci rodzą się z uczuleniami. Coraz częściej diagnozuje się alergie u najmłodszych. To sytuacja trudna dla matki i jej dziecka. Maluchy cierpią z powodu niepokojących objawów a rodzice zastanawiają się co jest ich przyczyną. Źródłem alergii może być pokarm matki. W mleku kobiety znajduje się wiele białek. Układ immunologiczny dziecka może na nie różnie reagować. Szkodliwe alergeny mogą wywołać reakcje alergii pokarmowej. Wtedy zaobserwujemy ból brzucha, kolki, wzdęcia, wymioty czy biegunki. Mimo tego, że to właśnie mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka, bardzo często bywa, że jest także przyczyną uczulenia.

Alergia a karmienie piersią

Zdiagnozowana alergia u dziecka wcale nie oznacza rezygnacji karmienia piersią. Wyjściem z sytuacji jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Mleko matki może uczulać, co jest związane z tym co ona sama spożywa. To właśnie któryś z produktów zjadanych przez rodzicielkę, może skutkować reakcjami alergicznymi u jej dziecka. Dieta eliminacyjna, jak sama nazwa wskazuje, polega na wykluczeniu uczulających produktów z codziennego jadłospisu. Tego typu dieta może być dość restrykcyjna, dlatego niektóre kobiety wytrzymują tylko kilka tygodni. Wyeliminowanie alergenów pozwala na bezpieczne karmienie piersią. Innym rozwiązaniem, w przypadku alergii jest karmienie mlekiem zastępczym. Na rynku są dostępne specjalne mieszanki dla niemowląt, które zawierają niezbędne składniki odżywcze, ale nie wywołują objawów alergicznych. Matka nie musi przechodzić na specjalną dietę, a dziecko dostaje odpowiedni pokarm, który dobiera lekarz.

Błąd wielu kobiet

karmienie

Kobiety często popełniają duży błąd, rozpoczynając dietę eliminacyjną zanim jeszcze urodzi się dziecko i stwierdzi się u niego alergię. To bardzo nieodpowiedzialny krok, ponieważ matka, na własne życzenie pozbawia się niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu składników. Wtedy o niedobór witamin i minerałów nie trudno. Matka musi mieć siłę, aby opiekować się maluszkiem, dlatego w trosce o zdrowie własne i dziecka, nie należy rozpoczynać diety wykluczającej profilaktycznie.

Alergia bywa problemem, ale istnieją sposoby, dzięki którym możemy ograniczyć jej objawy. Karmienie piersią przy diecie eliminacyjnej czy stosowanie mleka zastępczego to rozwiązania tego problemu. Właściwy wybór, zależy tylko od nas.