alergia na pizzę

Pizza jako całość raczej nie jest alergenem, ale jej poszczególne składniki mogą uczulać. Postanowiliśmy nieco bliżej się im przyjrzeć, by sprawdzić, co może wywołać uczulenie. Alergia na pizzę jest możliwa, dlatego pokazujemy, na które produkty warto zwrócić uwagę.

Zamówimy pizzę?

Kultowe okrągłe ciasto, z sosem pomidorowym, serem i innymi dodatkami stało się idealną alternatywą dla obiadu czy kolacji. Wystarczy przecież jeden telefon do pizzerii, by rozwiązać problem głodu czy braków w lodówce. Pizza stała się popularnym jedzeniem typu fast food na całym świecie, szczególnie we Włoszech czy Ameryce. W Polsce nie brakuje pizzerii, chętnie idziemy na pizzę, zamawiamy ją do domu czy samodzielnie przygotowujemy. Możemy stworzyć wszelkie wariacje smakowe. Pizza, tak jak inne produkty żywnościowe może nas uczulić. Poszczególne jej składniki mogą okazać się dla nas szkodliwymi alergenami, szczególnie, kiedy zamawiamy gotowy produkt i nie znamy jego pełnego składu. Dziś przedstawiamy najbardziej popularne składniki ulubionej przez miliony pizzy, na które alergicy powinni uważać.

Ciasto na pizzę

Tradycyjne ciasto na pizzę składa się z wody, mąki i drożdży. Przygotowujemy zaczyn, z którego następnie wyrabiamy drożdżowe ciasto. Mąka pszenna jest źródłem białka zbożowego, które zaliczane jest do alergenów pokarmowych. Gluten to silny alergen, coraz częściej rozpoznawalny. Organizm, który źle na niego reaguje, okazuje to przez bóle brzucha, biegunki czy wymioty. Gluten możemy zastąpić składnikiem, który nie będzie nas uczulał. Dlatego uczulenie na gluten nie warunkuje całkowitej rezygnacji z ukochanej pizzy. Wystarczy wybierać bezglutenowe ciasto, lub samemu przygotowywać domową pizzę.

Sos pomidorowy

Pomidory są bardzo smaczne i zdrowe, ale białka w nich zawarte mogą uczulać. Sos pomidorowy to nieodłączny składnik każdej pizzy. Alergeny zachowują swoje właściwości nawet po obróbce termicznej, nie ma więc znaczenia, czy użyjemy gotowego sosu z puszki czy świeżych warzyw, które też często lądują na pizzy. Uczuleni na pomidory powinni z nich zrezygnować. Czerwony sos mogą zastąpić innym, bezpieczniejszym, a równie wybornym w smaku. Objawy tego typu alergii dotyczą głównie układu oddechowego i jamy ustnej.

Ser

Alergie pokarmowe często dotyczą produktów mlecznych, co wiąże się z laktozą. Do produktów mlecznych zaliczają się sery, które również są składnikiem pizzy. Ser żółty z reguły nie uczula, ale sery pleśniowe czy mozarella mogą wywołać niepokojące objawy w formie bólu brzucha czy wysypki skórnej. Na szczęście bez sera można się jakość obejść, nawet na pizzy. Choć producenci oferują produkty, które są pozbawione laktozy, więc i taki ser znajdziemy w dobrych sklepach.

Warzywa

pizzęNa pizzy bardzo często królują warzywa takie jak kukurydza, cebula, brokuły, szpinak. Każde z nich może uczulać. Zamawiając pizzę zwykle mamy wgląd w jej składniki, więc możemy zrezygnować z tych, na które mamy alergię. To samo z pizzą przygotowywaną w warunkach domowych. W ten sposób unikniemy uciążliwych oznak uczulenia, nie rezygnując z przyjemności jedzenia pysznej pizzy.

Katarzyna Antos