niepłodność i co dalej

Wiele par ma problem z poczęciem dziecka, w tym tych regularnie współżyjących. Gdy starania nie przynoszą efektów, może chodzić o niepłodność. Co zrobić w takiej sytuacji?

Płodność a niepłodność

Mężczyzna może w każdym wieku zostać ojcem, ponieważ jego organizm produkuje plemniki do końca życia. U kobiet, sytuacja wygląda nieco inaczej. Najbardziej płodny okres przypada na okres 20-25 lat. Po 30. roku życia spada, więc trudniej o dziecko. A wraz z wiekiem i nadejściem menopauzy mija. Dlatego planując rodzinę, warto wziąć po uwagę wiek partnerów. Płodny okres u kobiet trwa do ok. 24 godzin, więc to dość mało czasu. Dlatego nawet przy regularnym współżyciu, para może mieć problem z zapłodnieniem. Sytuacja pogarsza się, jeśli rok starań nie przynosi efektów w postaci ciąży. To sygnał, że warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, gdyż diagnozą może okazać się niepłodność, leżąca po stronie kobiety lub mężczyzny.

Niepłodność – co ją powoduje?

Przyczyny niepłodności są mocno zróżnicowane. Zaliczamy do nich stres czy rodzaj wykonywanej pracy oraz wszelkie choroby. U kobiet winne mogą okazać się zaburzenia hormonalne czy niedrożność jajowodów. Nieodpowiednia dieta, czy waga, jak w przypadku anorektyczek także wpływa na zapłodnienie. Nawet antydepresanty czy inne silne leki są w stanie przyczynić się do tego typu problemów. Mężczyźni zaś miewają niskiej jakości nasienie czy uszkodzone w wyniku choroby jądra. Do tego doliczmy stres spowodowany nieustannym staraniem się o dziecko i olbrzymią presję. Należy zaznaczyć, że niepłodność to nie to samo co bezpłodność. W przypadku niepłodności, można rozpocząć leczenie, które może przywrócić płodność, dając szansę na zapłodnienie i posiadanie upragnionego dziecka.

Niepłodność to nie koniec świata

Znajdując przyczynę problemów zdrowotnych, można rozpocząć leczenie niepłodności. Czasem wystarcza zmiana diety, unikanie stresu, by móc zajść w ciążę. Zmiana trybu życia to podstawa, by zachować zdrowie i móc w przyszłości cieszyć się równie zdrowymi dziećmi. Nie wskazane są drastyczne diety, stres czy siedzący tryb życia. Nadmiar używek również działa niekorzystnie. Aktywny wypoczynek i suplementacja witaminowa pomoże w odzyskaniu płodności. Para może poddać się badaniom, które pomogą w ustaleniu szczegółowej przyczyny i tym samym określeniu właściwego leczenia. Większość osób, u których wykrywa się niepłodność, zostaje rodzicami. Leczenie może odbywać się z wykorzystaniem hormonów czy operacji. Jeśli wszystkie metody zawiodą, można pomyśleć o metodzie in vitro, czyli sztucznym zapłodnieniu. Niestety tego typu terapia jest kosztowna, a w Polsce od lipca zeszłego roku nie jest refundowana, dlatego pary same muszą pokryć jej wysokie koszty.

niepłodnośćNiepłodność nie jest więc wyrokiem. Zawsze istnieje szansa na wyleczenie i posiadanie dziecka. Diagnoza jest trudna dla osób, które pragną powiększyć swoją rodzinę, dlatego zaleca się skorzystanie z wsparcia psychologa, które zapewniają kliniki leczenia niepłodności, także w naszym kraju.

Katarzyna Antos