alergia na czereśnie

Czereśnie bez wątpienia kojarzone są z letnim, wakacyjnym czasem. Te pyszne owoce należą do grupy alergenów pokarmowych. Alergia na czereśnie – jakie są jej przyczyny i objawy?

Alergia na czereśnie

Gatunek rośliny, jaką jest czereśnia rośnie w Polsce dziko, choć w wielu miejscach jest uprawiany jako drzewo owocowe. Czereśnie to słodkie owoce, które swoim wyglądem przypominają wiśnie, tylko w jaśniejszym kolorze. Należą do tego samego gatunku. Kuliste owoce zawierają pestki. Dzikie owoce są z reguły gorzkie, jednak odmiany uprawne, obfitują w słodkie i bardzo smaczne owoce. Alergia na czereśnie jest związana z uczuleniami pokarmowymi. Po ich zjedzeniu, wraz z działaniem dodatkowych czynników, u osoby uczulonej mogą pojawić się reakcje alergiczne. Uczulają także pyłki czereśni, co wywołuje niekiedy problemy z jamą ustną i gardłem, ponieważ pyłki najłatwiej przedostają się do dróg oddechowych.

Alergia na czereśnie – przyczyny i objawy

Alergia na czereśnie należy do odrobinę nietypowych uczuleń pokarmowych. Owoce są źródłem tzw. panalergenów, czyli alergenów krzyżowych. Reagują z pyłkiem brzozy.  Czereśnie działają na organizm w połączeniu z wysiłkiem fizycznym. Po zjedzeniu owoców i bieganiu czy innej aktywności, mogą pojawić się reakcje alergiczne. Zjawisko to nazywamy anafilaksją zależną od pokarmów, wywołaną wysiłkiem. Objawy alergii nie pojawiają się bez wysiłku fizycznego organizmu. Do najbardziej charakterystycznych należy ogólne osłabienie oraz świąd skóry całego ciała.alergia na czereśnie Alergia na czereśnie może skutkować pojawieniem się takich dolegliwości jak pokrzywka, wysypka, obrzęk Quinckego, spadek ciśnienia tętniczego krwi czy objawów astmatycznych. Anafilaksja tego typu występuje tylko po spożyciu i wysiłku fizycznym. Oznacza to, że taniec, bieganie, pływanie czy jakiekolwiek ćwiczenia sportowe mogą przyczynić się do wystąpienia reakcji.

Uczulenie na czereśnie wcale nie oznacza całkowitej rezygnacji ze spożycia owoców. Specyfikacja alergii pozwala na ich jedzenie, ale unikanie aktywności, tuż po spożyciu owoców. Wówczas objawy anafilaksji nie będą miały miejsca, a my będziemy mogli ze spokojem delektować się smakiem czereśni.

Katarzyna Antos