jak zachęcić dziecko do czytania książek

Bardzo lubisz czytać książki? Uważasz, że rozwijają one wyobraźnię i poszerzają naszą wiedzę? Niestety, twoje dziecko nie chce oddawać się lekturze. To przysparza mu trudności w szkole i w życiu codziennym. Spokojnie, w niniejszym artykule podpowiadamy, jak zachęcić dziecko do czytania książek.

Daj dziecku dobry przykład

Jeśli nikt w domu nie czyta książek, wszyscy tylko przeglądają wiadomości na tablecie lub oglądają filmiki na YouTube, to nie ma się co dziwić, że dziecko nie chce czytać. W końcu ono naśladuje dorosłych. Odwzorowywanie ich zachowań stanowi naturalną formę edukacji.  Jeśli czytanie jest takie fajne, jak twierdzisz, to dlaczego sama wolisz komputer? Dziecko jest szczere i inteligentne. Nie rozumie, dlaczego rodzice mogą oddawać się lekkiej rozrywce, a ono musi sięgać po książkę kojarzące się mu z nudą.  Jeśli mama sporo czyta, to pociecha będzie chciała ją naśladować i sama wkręci się w świat literatury.

Od małego oswajaj je z książkami

Gdy dziecko jest małe, czytaj mu bajki, pokazuj kolorowe książeczki. Pokaż, że literatura rozwija wyobraźnię, jest barwna i interesująca. Czas spędzony z książką nie jest stracony, a bajka lepsza od Czarnej owieczki.  Jeśli przyzwyczaisz dziecko, że literatura to fascynująca przygoda, to ono chętnie uda się w nią także w późniejszym wieku.

Wybieraj to, co naprawdę je interesuje

Nie zmuszaj dziecka do czytania rzeczy, których nie lubi. Pozwól mu wybrać tematykę książki. Może woli przygody kociej rodziny od opowiadań o małych dziewczynkach? A może twoja córka kocha samochody i to o nich chce czytać bajki? Nie działaj stereotypowo, pozwól swoim dzieciom wybierać to, co naprawdę je interesuje. Oczywiście spośród książeczek w odpowiedniej kategorii wiekowej.

Rozmawiaj z nim o tym, co przeczytało

Niech dziecko poczuje, że lektura książek coś mu daje. M.in. możliwość wyrażenia własnej opinii, wyrobienia sobie zdania, także krytycznego, poza tym dzięki literaturze zyskuje ciekawy tematy do rozmowy.  Zapytaj, czy książka się podobała. Co było w niej ciekawego, a co być może nudziło małego czytelnika. Pokaż, że liczysz się z opinią dziecka. To mu pomoże w kształtowaniu własnych poglądów w przyszłości. W końcu chodzi o to, aby dziecko nauczyło się wyrabiać własne zdanie.

Wybieraj książki cienkie, z dużą czcionką

Pamiętaj, książka ma być komfortowa w czytaniu. Nie powinna być na początku gruba i przerażać swoją objętością. Lepsze są pozycje zapisane dużą czcionką.  Niech dziecko nie gubi się w tekście i w miarę szybko przerzuca kolejne strony, dzięki temu poczuje, że czytanie idzie mu sprawnie. Kobyła na początku przygody z literaturą to najgorsze, co może się przydarzyć. Czy lubisz robić rzeczy, w których nie widać końca?  Czy chętnie czytasz książki, które mają tak małą czcionkę, iż męczy ona oczy?