Dlaczego wkładając mniej wysiłku, osiągamy lepsze wyniki
Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Jesteśmy wychowywani w przeświadczeniu, że tylko ciężką pracą można coś osiągnąć w życiu. W rezultacie bardzo często poświęcamy mnóstwo energii, aby dopiąć swego.  Jednak nie udaje nam się uzyskać upragnionego rezultatu. Dlaczego wkładając mniej wysiłku, osiągamy lepsze wyniki?

Spis treści:

  1. Poczucie niesprawiedliwości a przepracowywanie się
  2. Efekty pracy nie są wprost proporcjonalne do naszych starań
  3. Dlaczego nadgodziny nie zawsze okazują się dobrym rozwiązaniem?
  4. Dlaczego wkładając mniej wysiłku, osiągamy lepsze wyniki? Upraszczanie kluczem do sukcesu
  5. Odpoczynek sposobem na oczyszczenie z negatywnych emocji
  6. Kiedy warto sobie odpuścić?
  7. Dlaczego uważność jest tak przydatna w rozwoju kariery zawodowej?

Poczucie niesprawiedliwości a przepracowywanie się

Zapewne znasz to uczucie. Pracowałaś cały miesiąc bez wytchnienia, by uzyskać premię i kupić nowego laptopa dla swojej córki. Jednak mimo najszczerszych chęci, nie udało ci się uzyskać kwoty, od której jest wypłacana premia. Jesteś wściekła, ponieważ negocjacje z niektórymi klientami zaszły bardzo daleko, lecz ci nagle zamilkli. Poświęciłaś im swój czas wolny, często chodziłaś zmęczona. Niemniej walczyłaś dla dobra swojej rodziny. Premia dla wielu z nas to bardzo ważny dodatek do pensji. Dzięki niemu możemy wymienić stary sprzęt na nowy lub wyremontować kuchnię. Niestety, los nie zawsze jest sprawiedliwy i wynagradza nasze starania.

Efekty pracy nie są wprost proporcjonalne do naszych starań

Wiele z nas poświęca swojej pracy sporo energii. Chętnie zostajemy w niej po godzinach, aby awansować. Niestety, to nie zawsze zdaje egzamin. Podobnie jak w przypadku premii, tutaj także może czekać nas przykre rozczarowanie. Dzieje się tak, ponieważ nigdy nie wiemy, czy firma przetrwa na rynku. Może się okazać, że jej właściciel ją odsprzeda lub ogłosi upadłość. Wówczas nie tylko nie zrobimy zawrotnej kariery, ale też nadszarpnięty swoje zdrowie przez zbyt intensywną pracę.

Dlaczego nadgodziny nie zawsze okazują się dobrym rozwiązaniem?

Dlaczego wkładając mniej wysiłku, osiągamy lepsze wyniki? Nie zawsze bowiem cel wymaga od nas ogromnego nakładu pracy. Nasze starania nie są wprost proporcjonalne do uzyskanych rezultatów. Czasem wystarczy po prostu przyłożyć się do swojej pracy w jej godzinach. Jeśli się uda, świetnie. Jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli, trudno, przynajmniej nie straciłyśmy więcej czasu.

Dlaczego wkładając mniej wysiłku, osiągamy lepsze wyniki? Upraszczanie kluczem do sukcesu

Nie zawsze najbardziej szczegółowa wizja jest tym, czego pożąda klient. On też lubi upraszczanie i dogadywanie szczegółów w trakcie realizacji projektu. Pomyśl, gdy bardzo angażujesz się w wykonywane zadanie, tracisz sporo czasu. Jeśli coś nie wypali, twoje frustracje narastają. A tymczasem, gdy poświęcasz klientowi sporo uwagi, lecz nie całą, zyskujesz drugiego klienta, który może okazać się tym, z którym współpraca będzie owocna.

Odpoczynek sposobem na oczyszczenie z negatywnych emocji

Dlaczego wkładając mniej wysiłku, osiągamy lepsze wyniki? Potrzebujemy bowiem oczyszczania z negatywnych emocji. Jeśli jest ich za dużo, blokują naszą kreatywność i obniżają naszą wydajność. Jeśli chcesz uzyskać dobry wynik w pracy, nie spędzaj w niej całych dni. Wykonuj swoje obowiązki w przewidzianych godzinach, a po wszystkim odpoczywaj. To wyjdzie ci na dobre, skorzysta też na tym twoje życie zawodowe. Jeśli jesteś wypoczęta, pracujesz zdecydowanie lepiej.

Kiedy warto sobie odpuścić?

Odpuszczanie tego, na co nie masz wpływu, to trudna, a zarazem przydatna umiejętność. Często tak bardzo chcemy coś osiągnąć, przekonać konkretnego klienta etc. Czasem lepiej pogodzić się z myślą, że ten miesiąc jest słabszy dla naszego biznesu, ale kolejny może okazać się znacznie lepszy. Poza tym, gdy za bardzo się nie starasz, inni zaczynają cię cenić. Może zatem wystarczy każdemu raz zaproponować swoje usługi, a chętny i tak się do ciebie odezwie w celu dogadania szczegółów współpracy?

Dlaczego uważność jest tak przydatna w rozwoju kariery zawodowej?

Uważność to bardzo cenna umiejętność. Gorzej, gdy tak bardzo się przepracowujemy, że marzymy jedynie o kąpieli i kolacji. Radzimy pracować w standardowych godzinach, a resztę czasu poświęcać na relaks. Gdy jesteśmy wypoczęci, dostrzegamy rzeczy, które normalnie moglibyśmy przeoczyć. To właśnie one często okazują się krokiem milowym dla realizowanych projektów.