ABC alergii LECZENIE ALERGII
Zwalczanie chorób dróg oddechowych jako priorytet polskiej prezydencji

Astma i alergiczny nieżyt nosa to najczęstsze przewlekłe schorzenia wieku dziecięcego. Polska w okresie prezydencji chce podzielić się z innymi państwami Unii swoim doświadczeniem w zakresie wczesnego wykrywania i leczenia astmy – jeden z nielicznych krajów na świecie mamy narodowy program astmy(POLASTMA).
Zacznijmy od dzieci
W trakcie dotychczasowych prezydencji problemy zdrowotne dzieci były pomijane, a przecież stan zdrowia dzieci będzie kształtuje bezpieczeństwo zdrowotne przyszłej dorosłych Europejczyków.
Z badań wynika, że osoby, które zaczynają chorować przewlekle przed ukończeniem 50 lat mają mniejsze szanse na długie życie, niż ci, którzy nie chorują w tym okresie – aby dożyć 100 lat nie można chorować przewlekle przed 50-tką.
Aż 20-50 proc. Europejczyków cierpi na jakieś przewlekłe schorzenie układu oddechowego. Astmę, przeważnie zaczynającą się w dzieciństwie, ma ok. 30 mln Europejczyków, a alergiczny nieżyt nosa ok. 60 mln.
Badania ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) pod kierunkiem prof. Samolińskiego pokazują, że objawy astmy ma ok. 4 mln Polakóww, a katar sienny – 8-9 mln, a nieżyt nosa o podłożu alergicznym aż 8-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia astmy.
W walce o dłuższe życie
Ponad 50% pierwszoklasistów ma dolegliwości ze strony układu oddechowego niezwiązane z infekcją. Astma stopniowo pogarsza parametry oddechowe, głównie wskaźnik FEV1, tj. objętość powietrza wydychana w pierwszej sekundzie forsowanego oddechu – to jedyny parametr, mający udowodniony związek z długością życia.
Wczesne wykrycie i dobre leczenie astmy pozwala zapobiec pogarszaniu się FEV1, a co za tym idzie, zwiększa szanse na dłuższe życie chorego.
Ale astma jest często zbyt późno wykrywana i źle leczona. Polscy eksperci chcą w czasie naszej prezydencji dążyć do tego, by problem przewlekłych chorób oddechowych u dzieci stał się jednym z priorytetów unijnej polityki zdrowotnej. Chcą doprowadzić do stworzenia w Europie systemu monitoringu epidemiologicznego tych chorób oraz opracować złożony program zapobiegania alergicznym schorzeniom oddechowym, by zmniejszyć liczbę dzieci, które na nie zapadają.
Źródło: PAP/Nauka w Polsce, J. Morga
« Chleb jabłkowy dla nietolerujących mleka