ABC alergii LECZENIE ALERGII

Zwalczanie chorób dróg oddechowych jako priorytet polskiej prezydencji

Zwalczanie chorób dróg oddechowych

Astma i alergiczny nieżyt nosa to najczęstsze przewlekłe schorzenia wieku dziecięcego. Polska w okresie prezydencji chce podzielić się z innymi państwami Unii swoim doświadczeniem w zakresie wczesnego wykrywania i leczenia astmy – jeden z nielicznych krajów na świecie mamy narodowy program astmy(POLASTMA).

Zacznijmy od dzieci
W trakcie dotychczasowych prezydencji problemy zdrowotne dzieci były pomijane, a przecież stan zdrowia dzieci będzie kształtuje bezpieczeństwo zdrowotne przyszłej dorosłych Europejczyków.
Zwalczanie chorób dróg oddechowychZ badań wynika, że osoby, które zaczynają chorować przewlekle przed ukończeniem 50 lat mają mniejsze szanse na długie życie, niż ci, którzy nie chorują w tym okresie – aby dożyć 100 lat nie można chorować przewlekle przed 50-tką.
Aż 20-50 proc. Europejczyków cierpi na jakieś przewlekłe schorzenie układu oddechowego. Astmę, przeważnie zaczynającą się w dzieciństwie, ma ok. 30 mln Europejczyków, a alergiczny nieżyt nosa ok. 60 mln.
Badania ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) pod kierunkiem prof. Samolińskiego pokazują, że objawy astmy ma ok. 4 mln Polakóww, a katar sienny – 8-9 mln, a nieżyt nosa o podłożu alergicznym aż 8-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia astmy.

W walce o dłuższe życie
Ponad 50% pierwszoklasistów ma dolegliwości ze strony układu oddechowego niezwiązane z infekcją. Astma stopniowo pogarsza parametry oddechowe, głównie wskaźnik FEV1, tj. objętość powietrza wydychana w pierwszej sekundzie forsowanego oddechu – to jedyny parametr, mający udowodniony związek z długością życia.
Wczesne wykrycie i dobre leczenie astmy pozwala zapobiec pogarszaniu się FEV1, a co za tym idzie, zwiększa szanse na dłuższe życie chorego.
Ale astma jest często zbyt późno wykrywana i źle leczona. Polscy eksperci chcą w czasie naszej prezydencji dążyć do tego, by problem przewlekłych chorób oddechowych u dzieci stał się jednym z priorytetów unijnej polityki zdrowotnej. Chcą doprowadzić do stworzenia w Europie systemu monitoringu epidemiologicznego tych chorób oraz opracować złożony program zapobiegania alergicznym schorzeniom oddechowym, by zmniejszyć liczbę dzieci, które na nie zapadają.

Źródło: PAP/Nauka w Polsce, J. Morga