KUCHNIA ALERGIKA Życie z alergią

Zły kuchenny nawyk wywołujący alergię

Zły kuchenny nawyk wywołujący alergię

To, co robimy w domu każdego dnia może mieć duży wpływ na nasze zdrowie, zarówno w długim, jak i krótkim okresie.

Używanie gąbki do czyszczenia

Najszybciej brudzącym się miejscem w każdym domu jest kuchnia, gdzie mamy do czynienia m.in. z mięsem z martwych zwierząt na blatach kuchennych i w zlewie. Surowe mięso może zawierać pałeczki E. coli i Salmonelli czy inne wirusy i bakterie.

Większość ludzi czyści blaty i stoły po posiłku jedną i tą samą gąbką. Wchłania ona brudne ciecze i inne zabrudzenia, które się kumulują wewnątrz gąbki, ale niestety również bakterie E. coli i kałowe oraz wiele innych mikrobów.

A tych rozwijają się wewnątrz miliony! Niejedna ścierka też podziela ich los, choć te są częściej prane czy wymieniane.

Zły kuchenny nawyk wywołujący alergię

Jak na ironię – im częściej czyścimy blaty gąbką, tym więcej zarazków rozprzestrzeniamy właśnie za jej pośrednictwem. Bakterie te mogą powodować nudności i stać się pożywką dla innych organizmów, które zanieczyszczają szafki, zlew, lodówkę i inne urządzenia w kuchni.

Są na to sposoby

Niektórzy wymieniają gąbki codziennie, inni płuczą je we wrzącej wodzie, a niekiedy także zabijają zarazki wsadzając na 1,5-3 min do mikrofalówki nastawionej na najwyższą temperaturę – raz w tygodniu.

Jednak wkładanie tego typu czyścików do mikrofalówki, w której podgrzewamy na co dzień jedzenie. Chyba, że zanurzymy ją w miseczce ze środkiem dezynfekującym rozcieńczonym w wodzie, który pod wpływem temperatury w mikrofalówce zagotuje się rozprowadzając równomiernie ciepło w całej gąbce i zabijając w niej bakterie.

Innym rozwiązaniem jest zanurzenie gąbki w roztworze wybielacza i wody przed wytarciem powierzchni. To proste i tanie rozwiązanie – skuteczny środek bakteriobójczy pieniądze można kupić. Lekarze zapewniają, że taką gąbką można czyścić blaty, plastikowe deski do krojenia, plastikowe suszarki do naczyń czy gąbki po każdym przygotowaniu posiłku.
MCN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *