Zapobieganie alergii - w organizmie

Uniwersytety – Medyczny w Berlinie i Jana Gutenberga w Moguncji wyjaśniły endogenny mechanizm (tj. powstający wewnątrz organizmu), który może zapobiec rozwojowi alergii i ochronić nas skutecznie przed tą chorobą.

Od dawna wiadomo, że w przypadku powtarzającego się kontaktu nawet z bardzo małą dawką alergenu organizm może rozwinąć w sobie rodzaj odporności na niego, na zasadzie niskiej tolerancji, której poziom różni się u każdego człowieka i wpływa na reakcje na rozmaite alergeny.

Zapobieganie alergii - w organizmieKomórki zabijające te odpowiedzialne za alergię nazwano nawet policją sanitarną organizmu, która w komórkach ułatwiających reakcję alergiczną wywołuje ich programowanej śmierć, w efekcie uniemożliwiając rozwój reakcji alergicznej.

Wyniki tych badań są istotne nie tylko dla alergików; ludzie, którzy mają częstszy kontakt z substancjami alergennymi ryzyko rozwoju alergii narasta z każdym dniem – np. u pracowników salonów fryzjerskich, przemysłu jubilerskiego, modowego, wśród personelu szpitali.

Czas pokaże, czy dzięki tym badaniom uda się skutecznie uniknąć alergii.

Źródła: Journal of Clinical Investigation, Medyczny Uniwersytet w Berlinie