Wysoka wrażliwość a alergie
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Alergie z roku na rok stają się coraz powszechniej występującym schorzeniem. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia uznała je za jedną z chorób cywilizacyjnych. Wysoka wrażliwość a alergie – jak właściwości układu nerwowego predysponują nas do uczulenia?

Spis treści:

  1. Wysoka wrażliwość to nie fanaberia, lecz cecha uwarunkowana genetycznie
  2. Wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy – badania naukowe
  3. Dlaczego wysoka wrażliwość jest korzystna z punktu widzenia ewolucji?
  4. Jakie problemy rodzi wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy?
  5. Wysoka wrażliwość a alergie

Wysoka wrażliwość to nie fanaberia, lecz cecha uwarunkowana genetycznie

Wysoka wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego stała się przedmiotem licznych badań naukowych. Jednak o tym temacie zrobiło się głośno stosunkowo niedawno. Wcześniej osoby narzekające na hałas i przebodźcowanie traktowano jako kapryśne księżniczki lub dziwaków. Dziś już wiemy, że ich odczucia miały racjonalne uzasadnienie.

Wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy – badania naukowe

Elaine N. Aron sama jest osobą wysoko wrażliwą. Przez lata czuła się odszczepieńcem. Na studiach, gdy mieszkała na campusie, często czuła się przebodźcowana, zmęczona, a jej kiepski nastrój dopełniał płacz z bezsilności. Po uzyskaniu odpowiednika tytułu magistra zrezygnowała ona z dalszej kariery naukowej, choć wiele osób zachęcało ją do zrobienia doktoratu. Przejawiała bowiem niezwykłą błyskotliwość i drobiazgowość. Tuż po studiach Elaine N. Aron zajęła się wychowywaniem dzieci. Równolegle odwiedziła gabinet specjalistki, która powiedziała jej, że wysoka wrażliwość istnieje i jest czymś normalnym. Elaine N. Aron postanowiła przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. Przeprowadziła szeroko zakrojone badania, dzięki którym zrobiła doktorat i przybliżyła światu niezwykle ciekawe zagadnienie.

Dlaczego wysoka wrażliwość jest korzystna z punktu widzenia ewolucji?

Wysoka wrażliwość to cecha uwarunkowana genetycznie, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Przejawia ją 20% społeczeństwa. Z punktu widzenia ewolucji jest korzystna, ponieważ zwiększa szanse na przetrwanie. Wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy rejestruje bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, które uchodzą uwadze osób nisko wrażliwych. Duże wyczulenie na niuanse pozwala szybko dostrzec zagrożenie i się przed nim zabezpieczyć. Osoby wysoko wrażliwe są dużo ostrożniejsze niż nisko wrażliwe, przez co rzadziej padają ofiarami napaści.

Wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Jakie problemy rodzi wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy?

Niestety, wysoka wrażliwość to nie tylko lepsze przystosowanie ewolucyjne, większa empatia, silniej rozwinięta inteligencja emocjonalna oraz świetne radzenie sobie w kreatywnych zawodach. Osoby, które ją przejawiają, mają niższy próg bólu, przez co bardziej odczuwają dyskomfort wynikający chociażby ze starcia naskórka na kolanach. Ponadto dociera do nich więcej bodźców niż do osób nisko wrażliwych, ich wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy łatwiej ulega przebodźcowaniu i staje się zmęczony. W związku z tym tacy ludzie po każdym pobycie w hałaśliwym miejscu muszą się zregenerować w ciszy.

Wysoka wrażliwość a alergie

Jednak aspektem, który najbardziej zainteresuje czytelników tego portalu jest wysoka wrażliwość a alergie.  Wykazano, iż istnieje korelacja między tymi dwoma zjawiskami. Osoby, u których stwierdzono wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy częściej cierpią na alergie.  Nie udało się jednak dokładnie wyjaśnić, w jaki sposób zwiększona wrażliwość na bodźce wywołuje reakcje uczuleniowe. Wiemy natomiast, że osoby wysoko wrażliwe częściej skarżą się na alergie skórne po użyciu kosmetyków, silnie pachnących proszków do prania czy płynów do płukania. Tacy ludzie  mogą też unikać płynów do dezynfekcji, ponieważ te wywołują u nich silne podrażnienie skóry. Problem ten jest często niezrozumiały dla osób postronnych. Płyny do dezynfekcji zrobiły się obecnie tak popularne, że osoby wysoko wrażliwe często mają problem z wejściem do sklepu. Z jednej strony egzema nie jest tym, czego pragną doświadczyć, z drugiej przypisuje się im złe intencje i niedbanie o zdrowie. Na szczęście osoby wysoko wrażliwe mogą też skorzystać z jednorazowych rękawiczek lub umyć dłonie wodą z mydłem przed wejściem do sklepu, jeśli znajdują się w galerii handlowej. Warto o tym pamiętać, że wysoka wrażliwość często występuje wraz z alergią i zwiększoną podatnością na podrażnienia skóry. W związku z tym należy bardzo uważać, wybierając kosmetyki, środki czystości, ubrania czy nawet przedmioty codziennego użytku. Te mogą bowiem wywołać alergie kontaktowe u osób wysoko wrażliwych. Z tego powodu należy postawić na hipoalergiczne kosmetyki, bezzapachowe środki czystości oraz ubrania wolne od potencjalnych alergenów, w tym elementów metalowych pełniących funkcję dekoracyjną.