Wyprysk kontaktowy u nastolatków i dorosłych

Nacieki zapalne w tym okresie cechują się silnym świądem – stałym lub napadowym, stąd skóra często jest pokryta krwistymi strupami. Na tym etapie nasilenie świądu w nocy powoduje bezsenność, wyczerpanie i rozdrażnienie, paznokcie od drapania robią się błyszczące.

AZS po raz pierwszy może pojawiać się w wieku dorosłym i dotyczy 9 proc. chorych, u których objawy (wyprysk i rumień, głównie w zgięciach dużych stawów, dłoniach, szyi i twarzy) pojawiły się do 40. roku życia, znacznie rzadziej w latach późniejszych, choć pierwsze objawy odnotowuje się także po 70. roku życia.

Poza zmianami wypryskowymi czasem zdarza się jednoczesne występowanie wyprysku pieniążkowego i przypominającego łojotokowe zapalenie skóry.

Zmiany na skórze u osób dorosłych to już zatem nie suchość skóry ze zmianami grudkowymi (jak u dzieci w wieku 6-12 lat) czy ostre stany zapalne z mocno sączącymi się ranami i naderwanymi płatkami uszu (jak u najmłodszych dzieci do 2 roku życia).

Objawy dodatkowe przy AZS

U większości chorych AZS potwierdzają predyspozycje genetyczne (atopia w rodzinie), ale też dodatnie wyniki badań na obecność swoistych IgE lub dodatnie punkty testowe.

Wyprysk kontaktowy u nastolatków i dorosłychPoza reakcjami skórnymi to również nietypowe reakcje naczyniowe – bladość twarzy lub opóźniona reakcja blednięcia skóry, bruzdy na dłoniach, rybia łuska, rogowacenie przy mieszkach włosowych, zmiany skóry wokół oczu i oczodołu, a także zmiany wokół ust i czerwone plamy przy uszach, liszaje i świerzbiączki w okolicach mieszków włosowych.

Problemy w diagnozie – czy to na pewno AZS?

Atopowe zapalenie skóry ma objawy podobne do innych chorób i schorzeń jak –

  • wypryski łojotokowe, potnicowe, kontaktowe czy wynikające z podrażnienia,
  • problemy immunologiczne, które przebiegają ze zmianami rumieniowymi na skórze np. ciężki niedobór odporności,
  • choroby metaboliczne
  • choroby infekcyjne i pasożytnicze – jak grzybice, świerzb, infekcje gronkowcowe czy wirusowe lub zakażenie HIV
  • nowotwory skóry.