Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Gdy alergiczny nieżyt nosa dopadł Twoje dziecko…

alergiczny nieżyt nosa

Jeśli kichanie i pociąganie nosem to objawy, które zauważasz u swojej pociechy, musisz wiedzieć, że ta na ogół przewlekła choroba bywa diagnozowana skutecznie dopiero od 5 roku życia i przez kilka lat może się rozwijać. Sporo dzieci ma katar alergiczny w wieku 3 lat, co zauważają pediatrzy w całej Europie i w USA.

Objawy alergicznego nieżytu nosa u dzieci w wieku 2-6 lat obejmują:

  • katar i swędzenie błony śluzowej nosa
  • zatkany nos
  • częste kichanie
  • przewlekły kaszel
  • czerwone, łzawiące oczy
  • spuchnięte oczy
  • oddychanie przez usta, zwłaszcza podczas snu
  • zmęczenie przez niewysypianie się
  • objawy trwające dłużej niż kilka tygodni.

Problemy alergiczne u dzieci wykraczają poza objawy zwykłego kataru. Długotrwałe zatkanie nosa może prowadzić do częstych infekcji zatok i zapalenia ucha, co ma dalej wpływ na ich słuch i może prowadzić do opóźnień rozwojowych.

Alergie u dzieci są często efektem związku dwóch różnych stanów alergicznych – egzemy i astmy. Swędząca skóra atopowa u niemowląt to objaw alergii rozwijającej się do okresu przedszkolnego w inne formy alergii – do astmy.

Co wywołuje alergiczny nieżyt nosa?

alergiczny nieżyt nosaANN u dzieci często występuje z tych samych powodów, co u dorosłych – przez roztocza, sierść zwierząt domowych, pleśń czy pyłki. Niektóre dzieci mają alergię pokarmową, np. na mleko krowie, która może czasem powodować także objawy nieżytu nosa.

Substancje zapachowe w produktach gospodarstwa domowego – środkach czyszczących, szamponach, detergentach i mydłach niejednokrotnie także zaostrzają ten problem. Mogą bowiem zawierać alergeny i chemiczne substancje drażniące, które nasilają objawy.

Co zwiększa ryzyko alergii u dzieci? Niektóre przyczyny tkwią w genach. ANN może wystąpić, gdy jedno z rodziców miało nawet inne objawy alergii jak pokarmowa czy skórna.

Wiele dzieci nie wyrasta szybko z alergii pokarmowych. Ale z wiekiem objawy ANN słabną, choć alergia wciąż daje o sobie znać.

Diagnozowanie ANN u dzieci

Podstawą leczenia jest znalezienie przyczyny alergii, co nie jest łatwe, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci. Badania krwi na alergeny sprawdzają się u dzieci od 3 roku życia, ale nie są zbyt wiarygodne u dzieci młodszych. Dlatego tak ważna jest obserwacja rodziców i dociekanie czy objawy u dziecka…

… pojawiają się w różnych porach roku?
… nasilają się z dala od domu?
… nasilają się po kontakcie ze zwierzętami?
… wystąpiły gdy dziecko zostało pod opieką rodziny/znajomych na kilka dni?
… wówczas gdy jest duża wilgotność?
… wystąpiły po remoncie w domu?

alergiczny nieżyt nosaWszystkie tego typu spostrzeżenia mogą być cenne dla lekarza. I wówczas może okazać się, że dieta eliminacyjna w alergii pokarmowej może być sposobem na rozwiązanie problemu. Ale niektórzy rodzice koncentrują się na radykalnych zmianach w otoczeniu, w swoim domu, tracąc czas, siły i pieniądze, choć nie mają pewności, że te zabiegi rozwiążą problem.

Przy alergii u małego dziecka lekarz może zaproponować leczenie farmaceutykami – i choć wielu rodziców ma obawy czy podawać małym dzieciom leki to trzeba mieć świadomość, że dzisiejsze farmaceutyki są bezpieczne i skuteczne, jednak nie warto na własną rękę podawać leków bez recepty, zdając się na poradę pani farmaceutki bez zgody pediatry.

Chroń dziecko przed alergenami

Podstawą kontroli i zapobiegania alergii jest stworzenie przyjaznego środowiska życia, a nie samo stosowanie rozwiązań medycyny. To proste, ale skuteczne rozwiązania –

  • na łóżeczko dziecka lub jego materac naciągnij pokrowiec antyalergiczny antyroztoczowy i pierz pościel co tydzień w min. 60 st. C z dodatkowym cyklem płukania (niektóre pralki mają opcję „allergy” – pralka pobiera więcej wody i wypłukuje detergenty z prania)
  • pozbądź się zbędnych pluszaków, zostaw minimalną ilość ulubionych zabawek dziecka sugerując się tym, czy można je prać w wysokiej temperaturze – na ogół zabijanie roztoczy przez wystawianie na słońce latem i trzymanie w zamrażalniku przez 24 godz. nie do końca rozwiązuje problem – gromadzą one nie tylko roztocza, ale i inne alergeny, dlatego powinno się je regularnie prać
  • dbaj o przestrzeń i porządek w dziecinnym pokoju – im mniej jest tam rzeczy tym mniej magazynują kurzu i innych alergenów
  • zrezygnuj z dywanów, wykładzin, ozdobnych poduszek i zasłon, najwyżej zostaw dywanik łatwy do prania w min. 60 st.
  • używaj odkurzacza z filtrem HEPA – inne mogą podczas pracy silnika wyrzucać alergeny z powrotem w powietrze
  • cały pokój, półki i meble czyść mokrą ścierką lub mopem, zamiatanie przenosi alergeny z miejsca na miejsce
  • stosuj klimatyzację do filtrowania alergenów – pamiętając o regularnej wymianie filtrów
  • zrezygnuj ze stosowania chemicznych środków czyszczących, szczególnie tych o silnym zapachu
  • nie pal w domu – dym tytoniowy często zaostrza ANN u dzieci
  • zrezygnuj ze zwierząt w domu.

Nawet małe zmiany mogą okazać się pomocne

alergiczny nieżyt nosaAle u niemowląt i małych dzieci w przypadku ANN niektóre ekspozycje na alergen mogą przebiegać bezobjawowo – do czasu silnego stężenia lub ekspozycji na bardzo
liczne antygeny.

Pamiętajmy o alergiach krzyżowych – objawy to niekoniecznie prosta reakcja na pyłki czy alergeny pokarmowe. Małe dziecko z alergią na białko jaj może mieć objawy alergii jedynie podczas pylenia konkretnych gatunków drzew np. akacji, a zatem źródła mogą wystąpić poza domem.
(AZ)

Źródło – Web Medical Doctor