MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Czy warto się odczulać?


Czy warto się odczulać?

Powolne przyzwyczajanie organizmu do alergenu wielu osobom wydaje się koniecznością, bo alergia bardzo ogranicza życie na co dzień. Jednak w przypadku alergii pokarmowej nie zawsze trzeba zmuszać organizm do tolerowania danego składnika.

W wielu przypadkach odczulanie przynosi spodziewane rezultaty. Po wstrzyknięciu serii minimalnych ilości alergenu organizm stopniowo uodparnia się na jego działanie – wraz ze zwiększaniem dawki alergenu.

Jest to metoda skuteczna jedynie przy alergiach pierwotnych, wywołanych przez IgE (przeciwciała). Od kilku lat alergikom podaje się krople pod język jako formę terapii odpornościowej, ostatnio – także sprayu do nosa oraz tabletek.

Ads code goes here

Od 5 lat w Szwecji można się odczulać na pylenie traw za pomocą tabletek. Krople czy tabletki – wszystkie te specyfiki działają na zasadzie przyzwyczajenia do alergenu, są raczej nieinwazyjne dla organizmu i nie powinny zaszkodzić nawet małym dzieciom.

Czy warto się odczulać?W Bawarii próbowano doustnymi specyfikami obniżać wrażliwość u dorosłych alergików reagujących na krowie mleko, ale po tygodniowym podawaniu mleka – od kilku kropel począwszy aż do szklanki po 8 dniach – trzeba było codziennie podtrzymywać tę dawkę, by zapobiec reakcji natychmiastowej – anafilaksji.

Tylko czy wszyscy muszą pić mleko? Tym bardziej, że akurat w przypadku tak silnych objawów działanie nie jest uzasadnione.
(MCN)

Czytaj więcej w Alergii na mleko G. Feyerer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij