Czy warto się odczulać?

W wielu przypadkach odczulanie przynosi spodziewane rezultaty. Po wstrzyknięciu serii minimalnych ilości alergenu organizm stopniowo uodparnia się na jego działanie – wraz ze zwiększaniem dawki alergenu.

Jest to metoda skuteczna jedynie przy alergiach pierwotnych, wywołanych przez IgE (przeciwciała). Od kilku lat alergikom podaje się krople pod język jako formę terapii odpornościowej, ostatnio – także sprayu do nosa oraz tabletek.

REKLAMA

Od 5 lat w Szwecji można się odczulać na pylenie traw za pomocą tabletek. Krople czy tabletki – wszystkie te specyfiki działają na zasadzie przyzwyczajenia do alergenu, są raczej nieinwazyjne dla organizmu i nie powinny zaszkodzić nawet małym dzieciom.

Czy warto się odczulać?W Bawarii próbowano doustnymi specyfikami obniżać wrażliwość u dorosłych alergików reagujących na krowie mleko, ale po tygodniowym podawaniu mleka – od kilku kropel począwszy aż do szklanki po 8 dniach – trzeba było codziennie podtrzymywać tę dawkę, by zapobiec reakcji natychmiastowej – anafilaksji.

Tylko czy wszyscy muszą pić mleko? Tym bardziej, że akurat w przypadku tak silnych objawów działanie nie jest uzasadnione.
(MCN)

Czytaj więcej w Alergii na mleko G. Feyerer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here