zanieczyszczona klimatyzacja

Jeśli już uda nam się kupić i zainstalować takie urządzenie to rzadko kto zdobywa się na to, by je czyścić, co powinno być normą każdego roku (według wytycznych producentów), a co miesiąc powinny być wymieniane filtry – według specjalistów od klimatyzacji. Dlatego alergia i przeziębienia na skutek jej niewłaściwego używania nie powinny nas dziwić.

Męczy nas katar, zaczerwienione oczy i bolą gardła, dlatego wielu fachowców odradza zakładanie tych urządzeń w domu zalecając wietrzenie pomieszczeń otworzyć okno czy korzystanie latem z wentylatora.

Ważne uwagi

Niedopuszczalne jest stosowanie takich urządzeń chłodzących przez całą dobę – po schłodzeniu pomieszczenia trzeba je wyłączać, by przepuszczone przez klimatyzację powietrze, po ochłodzeniu wracające znów do naszych nozdrzy i oczu, nie filtrowało bez końca tego samego powietrza, pełnego nieczystości i drobnoustrojów.

zanieczyszczona klimatyzacjaWiele osób nie umie nastawiać urządzenia, wybierając bardzo niską temperaturę chłodzenia (prawidłowo – o 2-3 st. C niższą od tej na zewnątrz), co naraża organizm na szok termiczny, gdy przemieszczamy się między zaduchem na zewnątrz a chłodnym wnętrzem.

W nieczyszczonej klimatyzacji znajdziemy bakterie, grzyby i kurz, podrażniające błonę śluzową i wywołujące reakcje alergiczne. Filtry w klimatyzatorach zbierają te nieczystości, dlatego powinno się je czyścić choć raz w miesiącu – zgodnie z instrukcją obsługi i użyciem wody z mydłem.

Im droższą mamy klimatyzację tym mniej z problemów – filtry znacznie lepszej jakości, choć na taki sprzęt trzeba wydać ok. 3 tys. zł. Niestety nasi pracodawcy czują się bezkarni – ukaranie grzywną za nieczyszczenie klimatyzacji w miejscu pracy zdarza się bardzo sporadycznie.
(MCN)