ABC alergii NAJNOWSZE

Wstrząs anafilaktyczny – jak podać adrenalinę?

jak-podać-adrenalinę

Objawy alergii mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia i życia. Jedną z nich jest wstrząs anafilaktyczny – jak podać adrenalinę?

Wstrząs anafilaktyczny czyli anafilaksja

Wstrząs anafilaktyczny to reakcja organizmu na alergen lub inny czynnik. Charakteryzuje się objawami ogólnoustrojowymi. Zagraża naszemu życiu, ponieważ objawy pojawiają się nagle, po kontakcie z danym czynnikiem i gwałtownie narastają. Anafilaksja dotyka takich narządów jak błona śluzowa, skóra, układ oddechowy, układ krążenia oraz układ pokarmowy. Najczęściej pojawiające się objawy wstrząsu to duszności, potliwość, rumień skóry, spadek ciśnienia, zawroty głowy oraz utrata przytomności. Przyczynami anafilaksji są użądlenia owadów, spożycie określonych pokarmów takich jak orzeszki ziemne, skorupiaki, ryby oraz leki. Reakcje mogą nasilać się przy wpływie temperatury czy wysiłku fizycznego. Wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić do śmierci. Taka reakcja organizmu może przydarzyć się nie tylko osobom uczulonym.

Postępowanie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego

Jeśli będziemy mieli styczność z osobą, która doznała wstrząsu należy jak najszybciej przerwać kontakt ze szkodliwym bodźcem. Następnie oceniamy stan układu krążenia, drożność dróg oddechowych, świadomość i stan skóry. Wzywamy pogotowie ratunkowe i podajemy lek, jeśli osoba chora posiada takowy przy sobie. Układamy alergika na plecach lub w pozycji bocznej ustalonej. W przypadku braku oddechu wykonujemy resuscytację, cały czas monitorując stan osoby poszkodowanej.

Wstrząs anafilaktyczny – jak podać adrenalinę?adrenalina

W sytuacji zagrożenia życia najważniejsze są szybkie reakcje i opanowanie. Wiedza na temat zachowania w tego typu sytuacjach pozwala na udzielenie właściwej pomocy osobie chorej. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego podaje się adrenalinę. Należy zrobić to jak najszybciej, ponieważ w grę wchodzi życie alergika. Adrenalinę wstrzykujemy domięsniowo, w przednio-boczną część uda. W tym celu używamy jednorazowej ampułko-strzykawki. Uczuleni zazwyczaj mają tego typu środki medyczne przy sobie. Lek zacznie działać już po upływie kilku minut, zatrzymując niebezpieczne objawy wstrząsu anafilaktycznego. Szybkie rozpoznanie objawów anafilaksji i nasza reakcja może uratować czyjeś życie.

Podanie adrenaliny to bardzo ważna czynność, którą wykonuje się w wyniku wstrząsu anafilaktycznego. Odpowiednie postępowanie w przypadku alergii pozwoli nam na ochronę zdrowia i życia, które jak wiemy jest bezcenne.