W pokoju małego alergika

Dobrze przygotowany pokój to dobrze urządzony – od unikania tapet po zastosowanie zdrowych farb do zabawy czy unikania nadmiaru zabawek pluszowych, w których gromadzą się też roztocza.

Sposób na bezpieczną malowanie

Farbę, którą maluch może bezpiecznie malować swoje obrazki najlepiej zrobić samemu. Wystarczy jogurt naturalny, rozlać do małych pojemników, a następnie do każdej porcji dodać inny barwnik spożywczy. Potem wymieszać – i farba gotowa.

Czyszczenie zabawek w pokoju małego alergika

W pokoiku każdego poznającego świat dziecka jest mnóstwo książeczek, które na skutek używania bywają poplamione i nieprzyjemnie pachnące. Aby to wyczyścić, wkładamy je do papierowej torby, a następnie wsypujemy 3 łyżki sodyoczyszczonej. Zamykamy torbę, potrząsamy nią i odkładamy na kilka dni w suche miejsce.

W pokoju małego alergika

Po tym czasie wyjmujemy książeczki i dokładnie wytrzepujemy. Problem zostaje zażegnany.

Sposobem na pluszowe zabawki jest włożenie ich do plastikowej torby, wsypujemy trochę maki ziemniaczanej lub sody. Zamykamy torebkę i wygniatamy zabawkę. Wyjmujemy, szczotkujemy. Można też zabawki zapakować w plastikową torebkę i włożyć na 48 godzin do zamrażalnika. W ten sposób pozbywamy się części bakterii.

Aby podłoga i ściany lśniły czystością

W tym celu mieszamy 3 łyżki wody z 1 łyżką spirytusu, zwilżamy roztworem szczotkę i przecieramy zabrudzenia. Potem wystarczy spłukać zimną wodą.

Ślady długopisu ze ścian wycieramy szmatką zwilżoną octem lub spirytusem. Natomiast śladów po kredkach pozbywamy się ścierając zwykłą gumką do ścierania lub zanurzając wilgotną gąbkę w sodzie oczyszczonej i przecierając rysunki.

Gdy chcemy usunąć ślady po naklejkach, musimy nawilżyć powierzchnię zmywaczem do paznokci z acetonem lub rozpuszczalnikiem, a potem przetrzeć ścierką do naczyń. Można podgrzać pozostałości naklejek gorącym powietrzem z suszarki, wtedy klej się rozrzedzi i da się usunąć.
MO