Uzdrowisko Dąbki - w sam raz dla astmatyków

Szarugi za oknem zniechęcają do wyprawy nad morze. Jednak wszyscy, którzy zmagają się z problemami górnych i dolnych dróg oddechowych powinni wybrać sobie takie miejsce, w którym pobyt gwarantuje korzyści dla zdrowia, a do tego relaks w wielu formach – od talasoterapii na plaży po zajęcia rehabilitacyjne w ośrodkach czy rekreacyjne w salach fitness, na jeziorze – gdy zdecydujemy się skorzystać z łódek, kajaków i rowerów wodnych, albo nawet brzegiem morza przepłynąć kajakiem.

Uroczo położone Dąbki cechuje specyficzny mikroklimat otwartego morza, z dala od zatok, portów, miast – w centralnej części Pobrzeża Słowińskiego. Płaskie wybrzeże otoczone jest pasmem nadmorskich wydm, porośniętych sosnami.

Specyfika klimatu – silnie oddziałującego na organizm ludzki, złagodzonego obszarami leśnymi oraz bliskością rozległego jeziora Bukowo – to również wysoka jego wilgotność i silniejszy niż w innych rejonach nadmorskich wiatr, typowe dla strefy kontaktowej ląd-powietrze, wykorzystywane są w leczeniu wielu schorzeń.

Ulaga dla cierpiących na dolegliwości układu oddechowego

Uzdrowisko w wolnych od zanieczyszczeń Dąbkach sprzyja wszystkim chorym cierpiącym na dolegliwości układu oddechowego i alergie (zwłaszcza u dzieci). Pobyt:

  • poprawia ogólne samopoczucie,
  • wentylację płuc,
  • czynności układu krążenia,
  • poprawia łaknienie, sen,
  • zwiększa aktywność psychoruchową.

W sanatoriach w Dąbkach leczone są m.in. choroby układu oddechowego, układu krążenia, schorzenia reumatyczne w okresie podostrym i przewlekłym, choroby przewodu pokarmowego, nerwice, moczenie nocne.

Odkryte złoża borowiny są bardzo dobrej jakości, a badania geologiczne wykazały też występowanie złóż chlorkowo-sodowych. W najbliższej przyszłości być może eksploatowane będą złoża wody geotermalne.
Uzdrowisko pragnie tez rozwijać działalność w zakresie leczenia dzieci z chorobami nowotworowymi.