inteligentny samochód dla cukrzyka i alergika

Naukowcy Forda stworzyli nową usługę i aplikacje dla kierowców z chorobami przewlekłymi lub schorzeniami takimi jak cukrzyca, astma czy alergie, która stale monitoruje ich stan podczas podróży. Wykorzystano najlepsze z najlepszych technologii medycznych skomunikowanych z telefonami publicznymi służby zdrowia w USA.

Dla cukrzyków

Tylko problem cukrzycy dotyczy 8,3% populacji, stąd przyrząd do pomiaru glukozy ma swoje uzasadnienie także w samochodzie – łączy się za pośrednictwem Bluetooth z systemem ciągłego monitorowania glikemii, pozwala na stałe zapisy pomiarów i szacowanie stanu (trendu tego poziomu) wykorzystując także wyświetlacz w tablicy rozdzielczej i dźwięki alarmowe, jeśli poziom glukozy okaże się zbyt niski.

System ma informować na bieżąco opiekunów osób z cukrzycą i zapobiegać hipoglikemii lub niskiemu poziomowi glukozy, który może powodować dezorientację, zawroty głowy, problemy z widzeniem, bardzo niebezpieczne podczas prowadzenia samochodu i wiele innych objawów, niebezpiecznych dla kierowcy.

Dzięki wykorzystaniu technologii informatycznych i urządzeń elektronicznych kierowców można pomóc pacjentom zarządzać ich stanem zdrowia poprzez dostęp do danych w czasie rzeczywistym – przez telefony komórkowe, urządzenia przenośne, a nawet te instalowane w samochodach.

A co z alergią?

inteligentny samochód dla cukrzyka i alergikaPodczas jazdy urządzenie jest wyczulone na pyłki – kierowcy przemieszczając się w różne regiony i zmieniając terytorium z miejskiego na wiejskie mogą nagle znaleźć się na obszarze, gdzie stężenie pyłków jest szczególnie wysokie – nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie zostaniemy zaatakowani i dopadną nas problemy z pyłkowicą, zatkanym nosem, nieżytem spojówek, spłyconym oddechem i problemami zatok.

Ford korzysta z aplikacji na smartphone Alert Allergy przez AppLink, z dostępem sterowanym głosem; aplikacja ta zapewnia opartą na geo-lokalizacji i aktualizowaną codziennie diagnozę poziomu indeksu pyłków; wzrost ryzyka astmy, kaszlu z alertem alergicznym 4 razy w ciągu doby. W technologii wykorzystuje się ultrafiolet.