DOM ALERGIKA Życie z alergią

Unikaj pleśni w domu – oddychający dach

oddychający dach

Popularne okna PVC powodują na ogół efekt “kiszenia się” powietrza w mieszkaniu i uniemożliwiają oddychanie ścianom, szczególnie wtedy, gdy przesadnie dbamy o utrzymanie temperatury zimą i jesienią i rzadko wietrzymy pomieszczenia.

Brak wentylacji obok braku odpowiedniej izolacji dachu może nawet w nowym domu spowodować pojawienie się rozległego grzyba na ścianach.

Folie chroniące poddasze przed wodą deszczową (czy to paro-izolacyjne czy membrany dachowe) mają na celu zapewnić suche poddasze i uniemożliwić przeciekanie opadów przez dach. Membranowa izolacja powoduje efekt zaparzania się i gromadzenia pary wodnej w pomieszczeniach, na ogół między płytą gipsowo-kartonową, a warstwą paro-izolacyjną.

Z braku właściwej wentylacji poddasza rozwijają się grzyby i pleśnie, którym zapobiec mogą aktywne folie paro-izolacyjne w miejsce najpopularniejszych folii polietylenowych, nieprzepuszczających pary wodnej.

Odpowiednia wentylacja

oddychający dachBez względu na to, czy zdecydujemy się na wentylację z użyciem nawiewników w oknach dachowych czy mechaniczną – od tych rozwiązań lepsza jest przy wykończeniu dachu folia paroszczelna z dodatkową warstwą refleksyjną, wzbogaconą o aluminium, która odbija ciepło z zewnątrz i zmniejsza jednocześnie przepuszczalność pary wodnej.

Samo nabycie folii nie wystarczy, jeśli dach nie jest starannie wykończony, bez membrany przepuszczającej parę (wysokoparoprzepuszczalnej). Dbając o brak wilgoci w domu trzeba pomyśleć o rezygnacji z tradycyjnych metod kładzenia na deskach papy bitumicznej, na której nie można położyć wystarczająco grubej izolacji termicznej – choćby z wełny szklanej.

A zatem nawet przez pryzmat przyszłych oszczędności warto postawić na dach termoizolacyjny, pozwalający na oszczędności na ogrzewaniu.

Membrana ta – bez względu na to ile ma warstw – odprowadza nadmiar pary wodnej, która może zostać wchłonięta przez wełnę mineralną. Łatwiej ją ułożyć niż papę, jest bardziej wytrzymała na obciążenia i dłużej służy – ma trwałość ok. 30 lat.

Membrany wielowarstwowe

mają dodatkową warstwę włókniny, chroniącą powłokę przed uszkodzeniem mechanicznym. Taka górna warstwa nie tylko pochłania wodę i zatrzymuje śnieg, ale magazynuje piasek i inne zanieczyszczenia, które ograniczają przepuszczalność pary w membranie nawet o 30 proc. – powinniśmy sami zdecydować czy nasz dach – mniej czy bardziej stromy – potrzebuje kilku warstw.

Za skuteczny efekt końcowy odpowiada również właściwa izolacja przeciw wilgoci dzięki zastosowaniu taśm uszczelniających membrany na styku z foliami paro-izolacyjnymi.

Źródło – ekooszczedni.pl