MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Unikaj pleśni w domu – oddychający dach


oddychający dach

Pleśń w domach nie jest problemem jedynie w najstarszych budynkach. Nawet w nowych mogą ją powodować nazbyt szczelne plastikowe okna, brak wentylacji np. przez unikanie wietrzenia lub nieszczelny dach.

Popularne okna PVC powodują na ogół efekt “kiszenia się” powietrza w mieszkaniu i uniemożliwiają oddychanie ścianom, szczególnie wtedy, gdy przesadnie dbamy o utrzymanie temperatury zimą i jesienią i rzadko wietrzymy pomieszczenia.

Brak wentylacji obok braku odpowiedniej izolacji dachu może nawet w nowym domu spowodować pojawienie się rozległego grzyba na ścianach.

Ads code goes here

Folie chroniące poddasze przed wodą deszczową (czy to paro-izolacyjne czy membrany dachowe) mają na celu zapewnić suche poddasze i uniemożliwić przeciekanie opadów przez dach. Membranowa izolacja powoduje efekt zaparzania się i gromadzenia pary wodnej w pomieszczeniach, na ogół między płytą gipsowo-kartonową, a warstwą paro-izolacyjną.

Z braku właściwej wentylacji poddasza rozwijają się grzyby i pleśnie, którym zapobiec mogą aktywne folie paro-izolacyjne w miejsce najpopularniejszych folii polietylenowych, nieprzepuszczających pary wodnej.

Odpowiednia wentylacja

oddychający dachBez względu na to, czy zdecydujemy się na wentylację z użyciem nawiewników w oknach dachowych czy mechaniczną – od tych rozwiązań lepsza jest przy wykończeniu dachu folia paroszczelna z dodatkową warstwą refleksyjną, wzbogaconą o aluminium, która odbija ciepło z zewnątrz i zmniejsza jednocześnie przepuszczalność pary wodnej.

Samo nabycie folii nie wystarczy, jeśli dach nie jest starannie wykończony, bez membrany przepuszczającej parę (wysokoparoprzepuszczalnej). Dbając o brak wilgoci w domu trzeba pomyśleć o rezygnacji z tradycyjnych metod kładzenia na deskach papy bitumicznej, na której nie można położyć wystarczająco grubej izolacji termicznej – choćby z wełny szklanej.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij