Tomografia komputerowa
mart production z pexels

Tomografia komputerowa to specjalistyczna metoda obrazowania medycznego. Badanie to stanowi z reguły uzupełnienie podjętej już diagnostyki. Opiera swoje działanie o promieniowanie X, czyli rentgenowskie. Sprawdź, jak przygotować się do tomografii komputerowej i kiedy zaleca się ją wykonać.

Tomografia komputerowa – kiedy wykonać badanie?

Tomografia komputerowa to badanie wykonywane zazwyczaj wtedy, kiedy postawienie jednoznacznego rozpoznania jest niemożliwe na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań. Z uwagi na wysoką czułość i dokładność oraz zdolność do pokazania analizowanego obszaru ciała przez pryzmat wielu przekrojów, tomografia komputerowa pozwala na rozstrzygnięcie trudności diagnostycznych. Badanie to wykorzystać można do obrazowania różnych narządów, a jedne z częściej obrazowanych to głowa, serce, jama brzuszna, płuca, kręgosłup, zatoki i układ kostno-stawowy. 

Tomografia komputerowa przydatna jest w przypadku podejrzenia wielu jednostek chorobowych, w tym m.in. nowotworów, zatorowości płucnej, guzów mózgu, tętniaków. Zdarza się, że jest ona badaniem wykonywanym w trybie pilnym. Dotyczy to nagłych przypadków – udaru mózgu, urazu głowy czy kręgosłupa. Poznaj ofertę LUX MED Diagnostyka i umów się na tomografię komputerową w Krakowie bądź w innym mieście. 

Jak przygotować się do tomografii komputerowej?

Tomografia komputerowa to badanie wymagające od pacjenta przygotowania. Należy zgłosić się na nie odpowiednio ubranym – strój powinien być wygodny, nie krępować ruchów, musi być pozbawiony metalowych elementów. Pacjent na czas badania zdejmuje okulary, biżuterię, a wszelkie inne metalowe akcesoria i sprzęty elektroniczne pozostawia w szatni. Pacjent powinien zabrać ze sobą dotychczasowe wyniki badań i inną dokumentację medyczną. Kwestię zażywania jakichkolwiek leków należy omówić z lekarzem kierującym na badanie. Żadna faza cyklu miesiączkowego nie eliminuje możliwości wykonania badania, jednak ciąża, bądź jej podejrzenie stanowią przeciwwskazanie do wykonania badania TK.

W przypadku tomografii komputerowej przeprowadzanej w sedacji (uśpieniu) bądź z podaniem środka cieniującego konieczne jest pozostanie na czczo przez co najmniej 6 godzin. Nie można też spożywać klarownych płynów (niegazowana woda) na 2 godziny przed badaniem. Zastosowanie kontrastu wymaga wcześniejszego badania stężenia kreatyniny (oraz poziomu eGFR) w celu oceny pracy nerek, kontrast usuwany jest bowiem z organizmu razem z moczem. Pacjent zgłasza się też wcześniej na założenie wenflonu, a po badaniu pozostaje na krótkotrwałą obserwację. Pacjenci leczeni z powodu choroby tarczycy powinni dokonać oceny stężenia TSH do 2 tygodni przed terminem obrazowania komputerowego. Wskazane jest również zaświadczenie od endokrynologa o braku przeciwwskazań do podania środka kontrastowego. Preparaty kontrastowe zawierające jod wpływają na pracę gruczołu tarczycowego.

Szczegółowych informacji o przygotowaniu do tomografii komputerowej powinien udzielić lekarz prowadzący lub osoba zatrudniona w rejestracji poradni, gdzie wykonywane będzie badanie.