Dlaczego powtarzalność zachowań to mit
Andrea Piacquadio z pexels

Ludzki mózg często wybiera drogę na skróty i stara się w ten sposób zmniejszyć obciążenie pracą. To właśnie dlatego tak chętnie korzysta z różnego rodzaju uproszczeń i schematów myślowych. Zakładamy, że skoro lekarka zawsze była dla nas miła i wszystko cierpliwie tłumaczyła, to przy kolejnej wizycie zachowa się tak samo. Kiedy rzuca tylko luźną myśl i jej nie objaśnia, czujemy się zaskoczeni. Dlaczego powtarzalność zachowań to mit?

Spis treści:

  1. Powtarzalność ludzkich zachowań to mit, dlatego należy otworzyć się na różnorodność
  2. Zmiany w życiu człowieka
  3. Dlaczego podobna sytuacja wzbudza różne reakcje u tej samej osoby?
  4. Jak zmęczenie zmienia nasze zachowanie?
  5. Jak hałas wpływa na postawy ludzi?

Powtarzalność ludzkich zachowań to mit, dlatego należy otworzyć się na różnorodność

Powtarzalność ludzkich zachowań sprawia, że otaczający nas świat wydaje się bardziej bezpieczny. Skoro koleżanka zawsze pomagała nam po rozstaniu z partnerem, a mama pożyczała pieniądze, gdy znalazłyśmy się w tarapatach finansowych, możemy oczekiwać, że tak już będzie zawsze. Niestety, to bardzo życzeniowe podejście do życia, ponieważ nie uwzględnia zmienności ludzkich zachowań. Każdy ma prawo decydować, kiedy udzieli nam wsparcia oraz w jakiej postaci. Przez fałszywe przekonanie, że otrzymujemy coś na zawsze, często zaniedbujemy swoje relacje romantyczne. Wierzymy bowiem, że partner nie opuści nas aż do śmierci, skoro związał się z nami.

Zmiany w życiu człowieka

Tymczasem życie pokazuje, że powtarzalność zachowań to mit. Nawet osoby, które cierpią na deficyty z dzieciństwa i zawsze reagują w podobny sposób, z czasem mogą je przepracować i przyjąć bardziej adaptacyjną postawę. Każdy człowiek ewoluuje pod wpływem zdarzeń, których doświadcza. Osoba, która otarła się o śmierć, może nieco ograniczyć swoje życie zawodowe, by skupić się na pielęgnowaniu relacji z najbliższymi i czerpaniu radości z życia.

Dlaczego podobna sytuacja wzbudza różne reakcje u tej samej osoby?

Ludzki mózg to niezwykle złożony narząd, o czym świadczy fakt, że nie został jeszcze w pełni poznany. Wciąż trwają badania nad jego funkcjami. Zauważono, że pod wpływem różnych czynników reaguje zupełnie inaczej na to samo zdarzenie. Np. raz pewne zdarzenie wzbudza niepokój, kiedy indziej złość lub obojętność. Na naszą postawę wpływa wiele składowych, poniżej zostaną omówione tylko niektóre z nich.

Jak zmęczenie zmienia nasze zachowanie?

Zmęczenie często sprawia, że powtarzalność zachowań staje się mitem. Np. kiedy mamy dobry nastrój, chętnie słuchamy innych i staramy się wesprzeć ich dobrym słowem. Wystarczy jednak, że dopadnie nas przepracowanie, ból głowy czy PMS, a narzekająca koleżanka zacznie rodzić jedynie  złość. Będziemy chcieli, aby jak najszybciej zakończyła swoją wypowiedź. Możemy jej nawet powiedzieć, że ciągle tylko narzeka na kolegę, który do niej pisze, to po co utrzymuje z nim kontakt. Zmęczenie sprawia, że prośba o pomoc często spotyka się z odnową. Brakuje nam sił na wstanie z łóżka, marzymy o błogim lenistwie, dlatego koleżanka, która chce podrzucić dziecko na wieczór, musi poszukać wsparcia gdzie indziej.

Jak hałas wpływa na postawy ludzi?

Osoby, które podchodzą do przechodniów z prośbą o pomoc w galerii handlowej, gdzie zewsząd słychać muzykę, muszą liczyć się z odmową. Hałas męczy, a człowiek pozbawiony energii myśli przede wszystkim o sobie, brakuje w nim sił na altruizm.

Niekiedy zakładamy, że ktoś zawsze znajdzie dla nas czas. Wystarczy jednak, że odkryje swoją pasję, by mieć go mniej i odmawiać wspólnych spotkań. Zakładając, że pewne rzeczy w naszym życiu są constans, skazujemy samych siebie na rozczarowanie. Jeśli dostrzeżemy złożoność świata i ludzkich postaw, łatwiej pogodzimy się z ewentualną odmową lub zmianą oczekiwań drugiej osoby.