Tematy tabu w związku
Jonathan Borba z Unsplash

Tematy tabu w związku nie stanowią wcale rzadko spotykanego zjawiska, wiele par nie potrafi ze sobą szczerze porozmawiać na trudne tematy. Co ukrywamy przed partnerem? Okazuje się, że różne sprawy. Czasem nie mają one większego znaczenia i dobrze, że zostają przemilczane. Kiedy indziej nasze sekrety są większego kalibru i oddalają nas od partnera.

Spis treści:

  1. Zdrowa komunikacja w związku
  2. Tematy tabu w związku. Byli partnerzy
  3. Co ukrywamy przed partnerem? Problemy w pracy
  4. Sekrety w związku. Problemy rodzinne
  5. Czy związek bez szczerości ma rację bytu?

Zdrowa komunikacja w związku

Psycholodzy twierdzą, że zdrowy związek ma miejsce wówczas, gdy zostaje zachowany zdrowy rozsądek w komunikacji. Nie należy mówić partnerowi o wszystkim, ponieważ nadmierna symbioza może wygasić w związku pożądanie. W sytuacji, gdy nie mamy żadnych tajemnic przed ukochaną osobą, przestajemy ją pociągać i fascynować. Niemniej niektóre tematy tabu w związku dotyczą ważnych kwestii, które wpływają mniej lub bardziej bezpośrednio na życie ukochanej osoby.

Tematy tabu w związku. Byli partnerzy

Co ukrywamy przed partnerem? Wiele z nas nie chce rozmawiać o swojej przeszłości i związkach z innymi mężczyznami. Wynika to z różnych powodów. Czasem krępuje nas rozmowa na intymne tematy, a relacje damsko-męskie niewątpliwie do nich należą. Kiedy indziej przywołujemy w ten sposób demony przeszłości. Nie każdy związek jest tym, o czym chcemy pamiętać. Niektórych wspomnień najchętniej pozbyłybyśmy się ze swojej głowy, aby do nich nie wracać i nie cierpieć ponownie. Czasem po prostu nie chcemy, aby partner źle o nas myślał. Fakt, że nasz eks zmagał się z uzależnieniem od alkoholu, a my trwałyśmy u jego boku przez lata, nie najlepiej o nas świadczy.  Czasem jednak ukrywamy kwestie z przeszłości, ponieważ nie chcemy zranić partnera. Rozmowy o pierwszym razie, seksie z eks – wszystko to może wywołać u naszego ukochanego kompleksy. Na dodatek wielu mężczyzn w takiej sytuacji odczuwa chęć wykazania się, co nie najlepiej wpływa na jakość związku.

Co ukrywamy przed partnerem? Problemy w pracy

Niektóre tematy tabu w związku ściśle wiążą się z naszymi deficytami z dzieciństwa. Często odgrywamy przed partnerem rolę zaradnych kobiet. Nie chcemy im mówić o problemach w pracy, o kłótni z przyjaciółką czy chorobie mamy. Wiele z nas nie potrafi prosić o pomoc. Boimy się, że gdy on pozna trudności, z którymi obecnie się zmagamy, nie tylko nie udzieli nam wsparcia, ale wręcz od nas odejdzie. Warto jednak zastanowić się, czy chcemy trwać u boku osoby, która tworzy związek z kimś tylko wówczas, gdy wszystko świetnie się układa. Z kolei każda przeszkoda skłania ją do wycofania się z relacji.  Musimy też zastanowić się, czy jako dzieci otrzymywałyśmy wsparcie, gdy prosiłyśmy o pomoc, a może nasze apele spotykały się z ignorancją? W tym drugim przypadku można dojść do wniosku, że jesteśmy zdane tylko na siebie. Nikt nam nie pomoże, musimy sobie same poradzić.

Sekrety w związku. Problemy rodzinne

Co ukrywamy przed partnerem? Okazuje się, że często oszukujemy go w kwestii swojego pochodzenia i zamiatamy pod dywan problemy rodzinne. Niewiele osób potrafi się przyznać, że pochodzi z rodziny dysfunkcyjnej. Boimy się, że informacja o alkoholizmie ojca zniechęci do nas partnera. W rzeczywistości jednak warto poruszyć tę kwestię, gdy relacja staje się poważna, ponieważ można otrzymać wsparcie ze strony ukochanego. Ponadto trudno ciągle wymigiwać się przed przedstawieniem partnera rodzicom. Czasem problemy rodzinne zniechęcają mężczyzn do kobiet, ale to tylko świadczy o nich, nie o nas. Prawdopodobnie nie są na tyle dojrzali, by wejść w poważny związek. W tym wypadku tematy tabu w związku nierozerwalnie wiążą się z lękiem przed odrzuceniem.

Czy związek bez szczerości ma rację bytu?

Pamiętajmy o tym, że tajemnice w związku oddalają nas od prawdziwej bliskości. Bez niej trudno zbudować satysfakcjonującą i prawdziwą relację. Związek bez szczerości to tylko piękna fasada. Każdego dnia musimy odgrywać rolę kogoś, kim nie jesteśmy. To na dłuższą metę staje się bardzo obciążającym doświadczeniem. Bycie sobą wyzwala. Poza tym tym tematy tabu w związku sprawiają, że trudno się porozumieć z partnerem i spełniać nawzajem swoje oczekiwania.