ABC alergii TYPOWE OBJAWY ALERGII

Swędzenie jako objaw alergii

Swędzenie jako objaw alergii

Swędzenie może wystąpić z powodu wielu czynników. Często zdarza się, że reakcja alergiczna pojawia się na skórze wskutek kontaktu z sierścią zwierząt, nowymi środkami czystości lub kosmetykami.

Bywa też, że swędzenie występuje po spożyciu niektórych produktów – np. truskawek, orzechów, cytrusów, przetworów mlecznych itd. W takim przypadku należy unikać danego alergenu, a także warto jak najszybciej skontaktować się z alergologiem, który przepisze nam odpowiednie leki antyhistaminowe, steroidy o działaniu miejscowym, antybiotyki lub środki odkażające.

Swędzenie jako objaw alergii

Co zrobić gdy nasza skóra swędzi?

Kiedy nasza skóry zaczyna swędzieć i staje się to coraz bardziej uciążliwe, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

  • Wizyta u lekarza – jest to niezwykle istotne, ponieważ sami nie jesteśmy w stanie rzetelnie zdiagnozować swojej dolegliwości. Warto wybrać się czy to do lekarza ogólnego czy też od razu do alergologa. Po wstępnych badaniach wydadzą oni swoją opinię i zalecą nam odpowiednie leczenie.
  • Drapanie skóry – nigdy nie powinniśmy drapać podrażnionej skóry, ponieważ prowadzi to do powstawania nowych infekcji, nowych urazów, a przez to swędzenie zamiast zmniejszyć się, zwiększa się znacznie.

  • Nawilżanie skóry – na kondycję naszej skóry negatywnie wpływa wiele czynników – nadmiar wody, słońce, wiatr, detergenty, kosmetyki do kąpieli z pianą itd. Kiedy jest ona w złej kondycji, staje się podatna na choroby, dlatego warto pamiętać o jej systematycznym nawilżaniu, różnego rodzaju kremami.

Jakie choroby skóry najczęściej objawiają się swędzeniem?

  • Atopowe zapalenie skóry
  • Kontaktowe zapalenie skóry (alergiczne)
  • Pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy
  • Uczulenie na lateks