Alergie skórne ŻYCIE Z ALERGIĄ SKÓRNĄ

Uczulenie na kosmetyki

Uczulenie na kosmetyki

Przyczyny uczulenia na kosmetyki

Jak to się dzieje, że po użyciu niektórych kosmetyków nasza skóra wygląda promiennie, a po użyciu innych pojawia się na niej reakcja uczuleniowa? Sprawiają to niektóre składniki zawarte w kosmetykach, które nasz organizm rozpoznaje jako antygeny i próbuje je zwalczać. W kosmetykach do pielęgnacji ciała, kosmetykach do makijażu, perfumach, wodach toaletowych czy farbach do włosów są zawarte różnego rodzaju substancje aktywne – naturalne (pochodzenia roślinnego) i sztuczne (pochodzenia chemicznego) w tym konserwanty, barwniki i parabeny. Warto więc sięgać po linie antyalergiczne kosmetyków, stworzone specjalnie z myślą o osobach uczulonych.

Uczulenie na kosmetyki

Najbardziej uczulające są substancje zapachowe, a dopiero później konserwanty i inne składniki. W niektórych kosmetykach może być nawet kilkadziesiąt różnych substancji. Wystarczy, że wśród nich będzie jeden alergen aby wywołać uczulenie.

Objawy uczulenia na kosmetyki

Objawy uczulenia najczęściej pojawiają się w okolicach twarzy – na skórze policzków, w okolicy oczu, na czole. Uczulenie na kosmetyki ma charakter kontaktowego zapalenia skóry. Najczęściej dochodzi do wystąpienia wyprysku kontaktowego, zaczerwienienia skóry, świądu, rumienia, pieczenia, nadmiernego wysuszenia skóry. Rzadziej zdarzają się bardziej cięższe objawy, takie jak: silny rumień, grudki, pęcherze, zmiany wysiękowe itp. Przy uczuleniu na kosmetyki praktycznie nie dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego.

Leczenie uczulenia na kosmetyki

Przy uczuleniu na kosmetyki jedyną i najskuteczniejszą formą leczenia jest unikanie alergenów, czyli niestosowanie kosmetyków, które wywołują uczulenie. Doraźnie stosuje się także leki odkażające, preparaty przeciwhistaminowe lub kortykosteroidy w przypadku bardzo silnych zmian skórnych. Jeśli ciężko jest rozpoznać jaki kosmetyk wywołał uczulenie można przeprowadzić tzw. „próby płatkowe”, czyli testy alergiczne, po których wiadomo jaki alergen wywołuje podrażnienie na skórze pacjenta.

Uczulenie na kosmetyki dotyka nawet 20% dorosłych (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) i coraz większą ilość dzieci. Częściej objawy występują u osób nadużywających stosowania kosmetyków oraz u osób o skórze wrażliwej (z wysoką reaktywnością immunologiczną).

M.W.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *