plaza

Atopowe zapalenie skóry a fototerapia

Lekarze czasem jednak zalecają swoim pacjentom kąpiele słoneczne i wizyty na solarium.  W przypadku atopowego zapalenia skóry ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe bywa korzystna dla zdrowia.   Aby zrozumieć działanie słońca, warto zwrócić uwagę na charakter AZS – choroby o podłożu autoimmunologicznym.  Promienie UV ze względu na działanie immunomodulujące i przeciwzapalne wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego.  W związku z tym kąpiele słoneczne znalazły zastosowanie w leczeniu wielu chorób dermatologicznych, w tym atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.

leczenie-azs

Atopowe zapalenie skóry jest zaliczane do chorób o podłożu alergicznym.  W przypadku AZS wyróżniamy okresy remisji i zaostrzenia zmian skórnych.  Kontakt z alergenem, który może być sierść kota, pyłki roślin, kurz czy mydło, prowadzi do nasilenia objawów choroby.  Badania naukowe potwierdzają skuteczność fototerapii  w zwalczaniu zmian atopowych.  Promienie UV przynoszą też świetne rezultaty w redukcji dokuczliwego świądu, na który bardzo często skarżą się atopicy.

W przypadku AZS kontakt z alergenem prowadzi do uwolnienia mediatorów stanów zapalnych, w tym histaminy.  Promienie UV stymulują organizm do wytwarzania substancji o charakterze przeciwzapalnym, które przyczyniają się do zahamowania odpowiedzi alergicznej.

Aby fototerapia okazała się pomocna w leczeniu AZS, powinna być przeprowadzana pod ścisłą kontrolą lekarza. Dawkę promieniowania i czas ekspozycji dobiera się indywidualnie, uwzględniając karnację pacjenta i jego problemy zdrowotne.

Marlena